Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Muoversi fa bene alla salute - Ruch to zdrowie
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie podstawowe słownictwo dotyczące aktywności ruchowych oraz zdrowego stylu życia i stosuje je w wypowiedziach ustnych i pisemnych;
stosuje w swoich wypowiedziach przysłówki częstotliwości (avverbi di frequenza), określając, jak często wykonuje dane czynności;
opisuje różne sposoby na aktywne spędzanie wolnego czasu oraz przedstawia ich pozytywny wpływ na samopoczucie.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, ćwiczenie używania i rozumienia języka obcego w naturalnych kontekstach;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – współodczuwanie, organizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/rzutnik lub tablica multimedialna/głośniki lub słuchawki/materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji oraz krótko zapowiada jej przebieg.
Następnie zadaje uczniom pytanie: „Nel vostro tempo libero praticate qualche attività fisica? Vi piace lo stile di vita attivo?” jako przyczynek do dyskusji w klasie. W razie problemów uczniów ze słownictwem, nauczyciel wyświetla zdjęcia składające się na katalog interaktywny, stanowiący multimedium tego materiału i naprowadza uczniów na poszukiwane słowa włoskie. Jednocześnie notuje na tablicy pojawiające się nazwy aktywności fizycznych.
Następnie przechodzi do pytania „Che vantaggi ha l’attività fisica?”, otwierającego drugą część dyskusji. Analogicznie jak w pierwszej części, nauczyciel zapisuje hasła na tablicy, tworząc mapę myśli.
Po dyskusji należy przejść do sekcji Przeczytaj/posłuchaj: uczniowie czytają tekst o aktywnym trybie życia i wykonują do niego dwa zadania.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu tekstu i przed przystąpieniem do pracy z multimedium, należy przejść do kolejnej części materiału – tekstu wprowadzającego przysłówki częstotliwości (avverbi di frequenza).
Następnie uczniowie mają za zadanie napisać trzy zdania z tego typu przysłówkami: jedno wyrażające, że dana czynność jest wykonywana często, drugie – że czasami, trzecie – że rzadko lub nigdy. Celem utrwalenia wiadomości o przysłówkach częstotliwości uczniowie wykonują ćwiczenia nr 3, 4, 5, 6 z sekcji Sprawdź się.
Następnie nauczyciel zaprasza do pracy z multimedium – jest to katalog interaktywny. Jeśli uczniowie mają w klasie urządzenia umożliwiające indywidualne skorzystanie z medium, należy dać im czas i polecić zapoznanie się z katalogiem, a następnie wykonanie zadań do multimedium. Jeśli nie – nauczyciel wyświetla po kolei karty katalogu i „klika” wszystkie jego punkty, wynotowując na tablicy nowe słownictwo.
Faza podsumowująca:
Uczniowie losują kartki z nazwami aktywności fizycznych, które pojawiły się w katalogu, a następnie mają za zadanie pokazać pantomimicznie wylosowaną czynność. Reszta klasy w tym momencie próbuje odgadnąć daną czynność i nazwać ją w języku włoskim.
Ewentualnie zamiast pantomimy, osoba, która wylosowała kartkę, próbuje opisać ustnie w języku włoskim daną czynność, nie podając jej nazwy. Reszta klasy ma za zadanie odgadnąć jej nazwę.
Obydwie propozycje można zrealizować na zasadzie gry zespołowej: uczniowie dzielą się na grupy, każda grupa nominuje osobę do losowania kartki i odgaduje nazwę czynności prezentowanej przez osoby z innych grup.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą zrealizować ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności: 7, 8, 9.
Uczniowie piszą wypracowanie na temat: I vantaggi e gli svantaggi dell’attività fisica.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z nazwami aktywności wymienionych w medium bazowym:
Lo jogging
La camminata nordica
La corsa
La bicicletta
Il nuoto
La palestra
La passeggiata
Il pattinaggio a rotelle
La ginnastica
Gli sci di fondo
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa z tematyki związanej ze sportem i zdrowiem.
Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych zakresów tematycznych, jak np. zdrowie oraz czas wolny.