Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le donne in politica e nella società - Kobiety w polityce i społeczeństwie
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące roli kobiet w społeczeństwie i życiu politycznym;
poznaje słownictwo używane do rozmowy o sytuacji kobiet w sferze prywatnej i publicznej;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel, bazując na tekście wprowadzającym w tematykę e‑materiału, inicjuje rozmowę z uczniami na temat obecności kobiet w sferze publicznej. Może zapytać o przykłady żeńskich określeń wysokich funkcji państwowych i wyjaśnić, że we Włoszech zostały one zarekomendowane w 2013 roku przez Accademię della Crusca, zajmującą się językiem włoskim, ale odrzucone przez włoski senat w lipcu 2022 r. Następnie nauczyciel zaprasza uczniów do zapoznania się z tekstem z sekcji Przeczytaj/posłuchaj, dotyczącym obecności włoskich kobiet na wysokich stanowiskach. Prosi, aby skoncentrowali się podczas pierwszej lektury tekstu na zrozumieniu wyrażenia „scogliera di vetro”.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem i wykonują pierwsze polecenie, typu prawda/fałsz, które sprawdza globalne zrozumienie. Nauczyciel może, w oparciu o tekst o skrótowcach z sekcji Przeczytaj, zwrócić uwagę uczniów na akronimy ważnych instytucji oraz określenia metaforyczne i poprosić o wykonanie polecenia nr 2.
Uczniowie zapoznają się z plikiem audio. Odsłuchują wywiad z ekspertką, dotyczący podziału obowiązków domowych i wykonują trzy polecenia do multimedium.
Następnie uczniowie mogą wykonać ćwiczenie 3 z sekcji Sprawdź się, które porządkuje wyrażenia związane ze sferą prywatną i publiczną. Jeśli czas na to pozwala, można wykonać dodatkowo wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, zorientowane na utrwalenie żeńskich końcówek (1), słownictwa (2‑6) oraz na słuchanie (7).
Faza podsumowująca:
Opierając się na ćwiczeniach 8 i 9, uczniowie pracują w parach lub małych grupach, zastanawiając się nad tym, czy sposób mówienia może wpływać na rzeczywistość (ćw. 8) oraz nad obecnością kobiet w polskiej i włoskiej polityce (ćw. 9).
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Ćwiczenie 8 w formie pisemnej.
Materiały pomocnicze:
W bibliografii znajdują się odwołania do raportu dotyczącego obecności kobiet w polskiej polityce (można wykorzystać te statystyki, aby przygotować ćwiczenie nr 9) oraz do publikacji: Cecilia Robustelli (2014) „Donne, grammatica e media. Suggerimenti per l’uso dell’italiano, Tipografia Eurograf Sud, Ariccia (RM), na której stronach 69‑80 znajduje się krótki słowniczek zawodów i funkcji pełnionych przez kobiety.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie. Uczniowie mogą zapisać argumenty podane w tekstach i ćwiczeniach i przygotować się do debaty na temat roli kobiet w społeczeństwie, ich obecności w życiu publicznym oraz zmian w nazewnictwie prestiżowych funkcji. Debatę można przeprowadzić na kolejnej lekcji i rozdać uczniom karteczki z przypisanymi im rolami zwolenników/przeciwników danej sprawy.