Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Joanna Ciesielka, Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cerchiamo un alloggio per le vacanze - Szukamy zakwaterowania na wakacje
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne związane z zakwaterowaniem w czasie wakacji;
powtarza słownictwo związane ze środkami komunikacji miejskiej i międzymiastowej;
używa właściwych przyimków przed nazwami środków transportu i nazwami miejsc użyteczności publicznej;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące zakwaterowania w czasie wakacji.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo;
zaspokaja potrzebę ciekawości;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne;
strategie kompensacyjne;
strategie metakognitywne;
strategie afektywne;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
podejście holistyczne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca na forum.
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze, zdjęcia górskich, nadmorskich, miejskich krajobrazów.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o ulubione formy i miejsca wakacyjnego wypoczynku. Aby zachęcić ich do zabierania głosu, wskazane jest skorzystanie z materiału ilustracyjnego, np. zdjęć górskich, nadmorskich, miejskich i egzotycznych krajobrazów.
Po przedstawieniu tematu i podstawowych celów zajęć nauczyciel prosi uczniów, by zapoznali się z dialogiem Un alloggio gratuito i wykonali samodzielnie umieszczone pod nim ćwiczenie.
Faza realizacyjna:
Uczniowie samodzielnie zapoznają się z wyjaśnieniami leksykalno‑gramatycznymi umieszczonymi pod tekstem, a następnie przedstawiają je na forum, podając inne przykłady. Jeśli to konieczne, nauczyciel udziela dodatkowych wyjaśnień.
Kolejny etap zajęć to zapoznanie się uczniów z ilustracją interaktywną (praca w parach) i wykonanie, już indywidualnie, znajdujących się pod nią ćwiczeń 2 i 3. 3. W ramach utrwalenia nowo poznanych treści uczniowie wykonują ćw. 1, 2, 5 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
W ramach podsumowania zajęć pyta uczniów o najciekawszą/najdroższą/… , ich zdaniem, formę zakwaterowania, a także prosi ich o wymienienie nazw środków transportu, które znają.
Ostatnim elementem zajęć jest autoewaluacja – uczniowie mają określić, w jakim stopniu (w skali od 0 do 5) osiągnęli cele lekcji.
Praca domowa:
Jako pracę domową wszyscy uczniowie wykonują ćw. 3, 4, 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Ćw. 6 jest pracą domową dla chętnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Po kilku tygodniach można skopiować teksty opisujące poszczególne rodzaje zakwaterowania, wyciąć z nich najistotniejsze słowa, po czym poprosić uczniów o uzupełnienie luk. Sprawdzenie poprawności następuje poprzez porównanie uzupełnionego tekstu z wersją zamieszczoną na platformie.