Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Chi deve passare l’aspirapolvere? - Kto musi odkurzyć?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo związane z czynnościami wykonywanymi w domu.
Uczeń potrafi powiedzieć, czym zajmuje się w domu.
Uczeń potrafi powiedzieć, jakie przedmioty są konieczne do wykonywania prac w domu.
Uczeń potrafi powiedzieć, jakie czynności wykonywane są w którym pomieszczeniu.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Uczeń zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe).
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm.
Kognitywizm.
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, jakie znają nazwy pomieszczeń w domu, a następnie - jakie prace domowe można w nich wykonywać (np. w kuchni gotujemy, w salonie odkurzamy meble).
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem Chi passa l’aspirapolvere.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają ponownie tekst i wykonują ćwiczenia.
Nauczyciel omawia zwroty i słówka przedstawione w e‑materiale.
Uczniowie zapoznają się z prezentacją interaktywną. Nauczyciel zwraca uwagę, które zwroty i słowa są najważniejsze i konieczne do zapamiętania.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Następnie wykonują ćwiczenia 1 – 3 z sekcji Sprawdź się. Potem uczniowie pracują przy ćwiczeniach otwartych 7 i 8.
Faza podsumowująca:
Uczniowie opowiadają o tym, jakie są ich obowiązki w domu, kiedy je wykonują oraz kto wykonuje pozostałe (np. Il sabato mattina passo l'aspirapolvere, i miei genitori fanno la spesa).
Praca domowa:
Ćwiczenia 4 – 6 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą w ramach powtórzenia po kilku lekcjach, ponownie obejrzeć prezentację i powtórzyć na głos najważniejsze zwroty i słowa.
Uczniowie mogą też obejrzeć slajdy z prezentacji bez wysłuchania lektora i na podstawie obrazków przypomnieć sobie nazwy czynności wykonywanych w domu.