Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In cartoleria - W sklepie papierniczym
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna słownictwo związane z artykułami papierniczymi i wykorzystuje je w wypowiedziach pisemnych i ustnych;
tworzy proste wypowiedzi zawierające porównania;
wykorzystuje w wypowiedziach zaimki i przymiotniki wskazujące.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, jakie przybory znajdują się na ich ławkach.
Nauczyciel pyta uczniów, gdzie można kupić przybory, które wymienili.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania dialogów dwóch włoskich koleżanek w celu odpowiedzi na pytanie: Gdzie i jakie przybory szkolne kupiły Monica i Paola?
W celu weryfikacji zrozumienia treści dialogu uczniowie wykonują dwa ćwiczenia, które znajdują się pod nim.
Nauczyciel zwraca uwagę na użyte w dialogu zaimki rzeczowne i przymiotne wskazujące questo i quello. Uczniowie przedstawiają swoje przypuszczenia dotyczące ich form oraz znaczenia. Nauczyciel naprowadza uczniów na prawidłową odpowiedź lub w razie konieczności wyjaśnia to zagadnienie.
W celu utrwalenia nowego słownictwa, uczniowie mogą wykonać ćwiczenia 3, 4, 5 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel zwraca uwagę na znajdujące się w dialogu porównania. Uczniowie przedstawiają swoje przypuszczenia dotyczące struktur wykorzystywanych do porównywania rzeczowników. Nauczyciel naprowadza uczniów na prawidłową odpowiedź lub, w razie konieczności, wyjaśnia to zagadnienie.
Uczniowie tworzą proste zdania zawierające porównania dotyczące np. osób i przedmiotów w klasie, znanych im miast itp., np. Gli studenti sono più giovani dell’insegnante.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną i wymieniają znajdujące się na niej przedmioty, których używają w szkole. W celu utrwalenia słownictwa mogą wykonać wybrane przez nauczyciela ćwiczenia znajdujące się pod ilustracją.
Faza podsumowująca:
Uczniowie wybierają dwa przedmioty znajdujące się w klasie. Jeden znajdujący się blisko, a drugi dalej od nich i tworzą porównania, używając zaimków rzeczownych i przymiotnych wskazujących, np. Questo zaino è più grande di quello.
Uczniowie w parach odgrywają dialog między klientem a ekspedientem w sklepie papierniczym.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ilustrację interaktywną można wykorzystać przy okazji powtórzenia liczebników (pytanie o cenę) oraz jako rozszerzenie leksyki przy omawianiu tematów dotyczących szkoły.