Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Hai il pollice verde? - Masz rękę do roślin?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa III, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące pracy w ogrodzie;
zna podstawowe słownictwo dotyczące flory oraz wybrane wyrażenia idiomatyczne z nią związane;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (techniki wspierające instytucjonalne formy nauki języków obcych, zainteresowania i sposób spędzania czasu wolnego przez nastolatków);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu, materiały piśmiennicze, głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel pokazuje uczniom zdjęcia charakterystycznych donic w formie głów, popularnych na Sycylii. Opowiada legendę opisaną we wstępie do e‑materiału. Następnie pyta uczniów, czy uprawiają jakieś rośliny, jeśli tak, to jakie. Nauczyciel zapisuje na tablicy słowa pojawiające się w odpowiedziach.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z tekstem dotyczącym hobby, jakim stało się dla Włochów, szczególnie w pandemii, ogrodnictwo i wykonują polecenia. Nauczyciel, bazując na tekście dotyczącym wyrażeń idiomatycznych, pomaga uczniom zrozumieć sens wyrażeń frazeologicznych związanych z florą. Uczniowie wraz z nauczycielem szukają polskich odpowiedników idiomów tam, gdzie to możliwe. Tej fazie lekcji odpowiadają ćwiczenia 1 i 2 z sekcji Sprawdź się. Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium, nauczyciel zaprasza ich do zagrania w domino i odkrycia nazw roślin, ziół i podstawowego sprzętu ogrodniczego. Następnie uczniowie wykonują polecenia do multimedium, jeśli czas na to pozwoli, dodatkowo ćwiczenia utrwalające leksykę z sekcji Sprawdź się (do wyboru 3‑6). Jeśli zajdzie taka potrzeba, nauczyciel pomaga rozwiać ewentualne wątpliwości uczniów na temat ćwiczeń.
Faza podsumowująca:
W fazie podsumowującej uczniowie pracują w parach. Bazując na ćwiczeniu 7, wyjaśniają po włosku znaczenie wyrażenia avere il pollice verde i zadają sobie pytania typu: Perché ti piace/non ti piace il giardinaggio? Che piante coltivi in casa? Hai un giardino?
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać zdjęcia panoramiczne swoich balkonów lub ogrodów i je opisać. Można też zadać do domu ćw. 8 z sekcji Sprawdź się w formie pisemnej.
Materiały pomocnicze:
Madre NaturaMadre Natura;
Rozdział 4 z podręcznika: Woch Agnieszka, Groblińska Justyna, Kowalik Katarzyna, Utile e traducibile. Esercizi di lessico settoriale e quotidiano, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2021. Wersja elektroniczna książki jest do pobrania na stronie wydawnictwa.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium do powtórzenia słownictwa podczas wszelkich innych zajęć poświęconych przyrodzie.