Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Gli sport estivi - Letnie dyscypliny sportowe
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje słownictwo związane z letnimi dyscyplinami sportowymi (nazwy dyscyplin, sprzętów sportowych, zawodników uprawiających dany sport, czynności);
zna i stosuje zwroty używane do opisywania uprawianych sportów;
potrafi opisać swoją ulubioną dyscyplinę sportową, uzasadnić dlaczego właśnie ten sport uprawia/chciałby uprawiać.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań.
Strategie metakognitywne - centralizowanie procesu uczenia.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
Metoda lekcji odwróconej.
Konektywizm.
Podejście komunikacyjne.
Metoda kognitywna.
Formy pracy:
praca w parach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik, ekran, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Zgodnie z metodą lekcji odwróconej, w ramach uprzednio zadanej pracy domowej, nauczyciel udostępnia uczniom tekst „Matilde, una ragazza sportiva”, prosi o przeczytanie go w domu oraz zapoznanie się ze słownictwem do tekstu.
Nauczyciel podaje uczniom cele lekcji i wyjaśnia, w jaki sposób będą pracowali.
Nauczyciel przekazuje uczniom informację o tym, że Matylda to postać prawdziwa, ich rówieśniczka, mająca wyjątkową pasję - jazdę na deskorolce.
Faza realizacyjna:
Uczniowie odpowiadają na pytania do tekstu oraz wykonują ćwiczenie 2 z sekcji Sprawdź się, które dotyczy tekstu o Matyldzie.
Nauczyciel, korzystając z rzutnika i ekranu, zapoznaje uczniów z katalogiem interaktywnym, w którym zaprezentowane zostały letnie dyscypliny sportowe.
Uczniowie, pracując w parach, zapoznają się ze słownictwem zawartym w katalogu, mogą robić notatki, nauczyciel może kilkakrotnie, „klikając” na ikonki, prezentować uczniom słownictwo.
Uczniowie wykonują w parach ćwiczenie 2 i 3 do multimedium, dotyczące treści zaprezentowanej w katalogu interaktywnym.
Nauczyciel proponuje uczniom wykonanie zadania 1 do multimedium, dając im około 5 minut na zastanowienie się nad treścią wypowiedzi. Jest to praca indywidualna ucznia.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, zachęceni przez nauczyciela, opowiadają o swoich preferencjach dotyczących sportów letnich.
Aby upewnić się, czy praca z tego typu narzędziami przynosi oczekiwane efekty i realizuje cele lekcji, nauczyciel może dokonać krótkiej ewaluacji, prosząc uczniów, aby dokończyli zdania typu: Chciałbym/chciałabym się uczyć przy pomocy…; Aby zapamiętać słownictwo potrzebuję…itp.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej zaleca się wykonanie pozostałych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być również wykorzystane jako element w metodzie lekcji odwróconej - uczniowie w domu, przed lekcją, zapoznają się z katalogiem i słownictwem w nim zawartym. Podczas lekcji następuje utrwalenie słownictwa.