Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il trasloco - Przeprowadzka
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
korzysta z nowo poznanej konstrukcji „ce l’ho”, by móc poinformować o tym, co posiada.
rozróżnia liczbę mnogą od pojedynczej w posługiwaniu się konstrukcją „ce l’ho”.
wymienia przedmioty, które koniecznie chciałby zabrać ze sobą w czasie przeprowadzki.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi porozumiewać się po włosku w sytuacji związanej z przeprowadzką – potrafi porozumieć się zarówno z członkami rodziny, jak i z pracownikami firmy przeprowadzkowej;
potrafi poprawnie opowiedzieć o tym, co posiada oraz zadać pytanie na ten temat innej osobie bądź wielu osobom.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu, dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe)
nauczanie wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
podejście holistyczne
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na wstępie nauczyciel pyta uczniów o przedmioty, które ich zdaniem koniecznie trzeba zabrać ze sobą podczas wyprowadzki do nowego mieszkania lub domu. Pyta uczniów, na jakie kategorie podzieliliby wszystkie te rzeczy. Prosi uczniów o zapisanie nazw tych kategorii przed rozpoczęciem pracy z e‑materiałem.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e materiału i zapoznanie się ze wstępem oraz tekstem z sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Następnie prosi wybranych uczniów o odczytanie tekstu na głos z podziałem na role.
Nauczyciel wyjaśnia słówka, których znaczenia uczniowie nie rozumieją.
Uczniowie analizują grafikę poprzedzającą tekst „Pronti per il trasloco?” i podają te kategorie rzeczy, które zapisali na początku lekcji, a które nie znajdują się na ilustracji.
Nauczyciel prosi, by uczniowie, inspirując się grafiką, zastanowili się w parach nad tym, jakich rzeczy nie zabraliby ze sobą w czasie przeprowadzki, a zostawiliby w poprzednim miejscu zamieszkania lub oddali potrzebującym.
Klasa wykonuje zadania do tekstu.
Chętni uczniowie odczytują odpowiedzi do zadania drugiego na ogólnym forum.
Nauczyciel tłumaczy uczniom nowe zagadnienie gramatyczne, jakim jest konstrukcja „ce l’ho”.
Uczniowie grają w mini‑gry a następnie wykonują zadania do multimedium.
Uczniowie wykonują w parach zadanie 1 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o to, by zadali sobie w parach pytania z użyciem konstrukcji „ce l’ho” i zaprezentowali odpowiedzi na forum klasy.
Praca domowa:
Ćwiczenia 2‑7 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie grają w parach w mini‑gry. Na zmianę wypisują błędy, które podczas gry popełniła druga osoba z pary. Później próbują odpytać się wzajemnie z tych zagadnień, które sprawiły im trudność.
Uczniowie, na postawie gry „Indovina la parola” organizują w klasie grę na odgadywanie słów na zasadzie kalambur – formę gry wybierają uczniowie, może to być rysowanie na tablicy albo pokazywanie.
Uczniowie, na podstawie pytań z gry „Tris” zadają sobie nawzajem pytania, na które trzeba udzielić ustnej odpowiedzi.