Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il sistema politico dell’Italia - System polityczny Włoch
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań.
zapoznaje się ze słownictwem związanym z systemem politycznym państwa.
potrafi w sposób poprawny zastosować czasownik „comporre” w zdaniach.
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemnie opisujące system władzy we Włoszech.
łączy wyrazy, tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
zaspokaja potrzebę ciekawości.
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne;
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
podejście holistyczne
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i przedstawia podstawowe cele zajęć. Pyta uczniów, kto sprawuje władzę w Polsce i czy wiedzą, jak to wygląda we Włoszech.
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie polecenia, które zamieszczone jest przed tekstem Il sistema politico dell'Italia, a następnie wysłuchanie nagrania tekstu opisującego system polityczny we Włoszech. Zwraca uwagę na nowe słowa i wyrażenia, które znajdują się w tekście.
Pod tekstem umieszczone są dodatkowe dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu nowego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi, aby uczniowie zwrócili uwagę na rzeczownik „il sistema”, który pojawił się w tytule tekstu. Przy pomocy komentarza gramatycznego przypomina uczniom o istnieniu grupy rzeczowników rodzaju męskiego, które w liczbie pojedynczej kończą się na literę „a”.
Następnie zwraca się do uczniów, aby znaleźli w tekście fragment zawierający słowo: „comporre”. Prosi o ich przetłumaczenie. Za pomocą komentarza gramatycznego utrwala odmianę tego czasownika.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o wspólne obejrzenie mapy myśli, która przedstawia główne organy władzy we Włoszech oraz ich zadania.
Po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi na mapie myśli, w zależności od upływu czasu oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
W międzyczasie nauczyciel zachęca uczniów, aby przygotowali zadanie 7 do zaprezentowania przed resztą grupy.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje, aby uczniowie, którzy przygotowali wypowiedź do zadania 7‑go, zaprezentowali ją przed grupą.
Uczniowie dokonują samodzielnej oceny stopnia osiągnięcia celów lekcji w skali od 0 do 5.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie tych zadań, których nie zdążyli wykonać w trakcie lekcji, a w szczególności zadania 8‑go.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium powinno zostać wykorzystane przez uczniów jako źródło wiedzy do wykonania zadania 7.
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, celem utrwalenia słownictwa, np. do sprawdzianu.