Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Giochi olimpici invernali - Olimpiada zimowa
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne i gramatyczne służące do budowy poprawnych językowo zdań, opisujących ulubione sporty zimowe;
zapoznaje się z wyrażeniami służącymi do opisu różnych obiektów sportowych służących zimowym dyscyplinom;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemne na temat sylwetek wybranych sportowców;
potrafi łączyć wyrazy w spójne, logiczne zdania, tworząc krótkie dialogi odbywające się na czacie.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo;
zna struktury leksykalne umożliwiające opisy zimowych dyscyplin sportowych;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu, dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe);
nauczanie wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
podejście holistyczne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i przedstawia podstawowe cele zajęć. Pyta uczniów, czy uprawiają zimą jakieś sporty i czy interesują się zawodami odbywającymi się podczas zimowej olimpiady.
Prosi uczniów, aby przeczytali polecenie zamieszczone przed dialogiem, a następnie zapoznali się z tekstem i zanotowali nieznane im wyrażenia.
Nauczyciel pyta uczniów, czy zauważyli jakieś nowe dla nich słowa i wyrażenia. Prosi o odnalezienie ich w tekście, a następnie wspólnie z uczniami analizuje nowe słownictwo.
Faza realizacyjna:
Pod dialogami znajdują się dodatkowe dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu nowego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie.
Nauczyciel zwraca się do uczniów z prośbą, aby zapoznali się z informacjami umieszczonymi pod zadaniami dołączonymi do dialogu i postarali się zapamiętać jak najwięcej nowego słownictwa.
W następnej kolejności, nauczyciel wspólnie z uczniami ogląda prezentację interaktywną przedstawiającą zimowe dyscypliny olimpijskie oraz obiekty, w których te dyscypliny się rozgrywają. Prosi uczniów o zanotowanie nowego dla nich słownictwa.
Po uważnym obejrzeniu prezentacji interaktywnej, nauczyciel odpowiada na pytania uczniów, a następnie uczniowie przechodzą do zestawu ćwiczeń interaktywnych.
W międzyczasie nauczyciel zachęca uczniów do indywidualnego przygotowania zadania nr 7, celem zaprezentowania go przed klasą.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje, aby uczniowie, którzy przygotowali wypowiedź do zadania 7‑go, zaprezentowali ją przed grupą.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie tych zadań, których nie zdążyli wykonać w trakcie lekcji, a w szczególności zadania 8‑go.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Medium bazowe można wykorzystać do pracy indywidualnej lub w grupach. Uczniowie wybierają sobie jeden z obiektów sportowych i w formie zagadki opisują go. Reszta klasy ma za zadanie rozpoznać, o jaki obiekt chodzi i jakie dyscypliny się na nim odbywają.