Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Marta Sterna, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La dieta per il cervello - Dieta dla mózgu
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, szkoła ponadpodstawowa, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zapamiętuje wybrane słownictwo dotyczące diety pozytywnie wpływającej na pracę mózgu.
Uczeń prawidłowo stosuje znak apostrofu.
Uczeń tworzy zdania, wykorzystując poznane elementy.
Cele motywacyjne:
Zaproponowane zadania ilustrują przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych ucznia.
Zaproponowane zadania służą rozwijaniu u uczniów świadomości znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzanie materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Kształtowanie empatii i otwarcia na obcy język i towarzyszącą mu kulturę.
Metody i techniki nauczania:
Konstruktywizm
Kognitywizm
Konektywizm
Podejście holistyczne
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Metoda kognitywna
Nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
Teoria Inteligencji Wielorakich
Formy pracy:
praca indywidualna,
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej),
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
słownik włosko‑polski,
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcję można rozpocząć od rozmowy na temat zwyczajów żywieniowych uczniów. Biorąc pod uwagę, że jest to klasa IV, taką dyskusję można zaproponować po włosku. Uczniowie mogą się wypowiedzieć na temat tego, co jedzą, czego nie jedzą, jakich diet przestrzegają, a może jedzą cokolwiek, nie zwracając uwagi na zawartość.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem „Dieta per il cervello”, w którym zwraca się uwagę na elementy żywieniowe mające pozytywny wpływ na pracę mózgu, co jest niezwykle ważne dla osób uczących się. Objaśniane jest nieznane słownictwo.
Polecenie do tekstu sprawdza zrozumienie jego treści.
Faza realizacyjna:
W tej fazie uczniowie zapoznają się z prezentacją multimedialną. Tę część można zacząć od rozmowy z uczniami na temat produktów, które mogą mieć dobry wpływ na pracę mózgu, a także o produktach, które na pewno na to dobrze nie wpływają, np. alkohol wysokoprocentowy. Uczniowie próbują nazwać wymieniane produkty po włosku.
Następnie analizowane są poszczególne punkty prezentacji. Czy uczniowie znają wszystkie wymienione produkty? Czy je lubią i jedzą? Na ten temat również można porozmawiać z uczniami, ćwicząc przy okazji znane czasy, np. Non ho mai mangiato mirtilli, comincerò da domani. W zależności od wielkości grupy dyskusja może się toczyć na forum klasy lub w mniejszych grupach.
Polecenia do medium sprawdzają, czy uczniowie dobrze zrozumieli prezentację.
Faza podsumowująca:
Pod koniec lekcji uczniowie mają możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy i umiejętności, wykonując zestaw ośmiu ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ćwiczeniu uczniowie mogą zaproponować jakieś rozwiązania (zdania) do niewłaściwych odpowiedzi, np. Che cos’è la mente secondo te? Il sinonimo di mente potrebbe esse intelletto, dunque si tratta della comprensione dei fenomeni circostanti. La mente è legata alle funzioni del cervello, con la mente si ragiona.
W ćwiczeniach 3 i 6 uczniowie mogą sami domyślić się rozwiązań, bez zaglądania do podpowiedzi.
Ćwiczenie 7. Taką mapę koncepcyjną można wykonać na zajęciach z udziałem wszystkich studentów, np. rozrysowując ją na tablicy lub korzystając z jakiegoś programowania wyświetlać na ekranie proces jej powstawiania.
Ćwiczenie 8 można wykonać pisemnie lub ustnie. Wersja ustna jest trudniejsza. Można ją zrealizować w formie wypowiedzi uczniów na forum klasy.
Jeśli pojawiają się trudności z wykonaniem ćwiczeń, należy powtórzyć z uczniami materiał. Uczniowie mogą to też zrobić samodzielnie w domu.
Jeżeli wszystkie ćwiczenia zostaną wykonane poprawnie, będzie to oznaczało, że cele zaproponowane w e‑materiale zostały osiągnięte.
Praca domowa:
Jako zadanie domowe proponuje się ćwiczenie 2 i ćwiczenie 5.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe powinno zostać wykorzystane w trakcie lekcji. Może być rozszerzane o inne produkty, zaproponowane przez uczniów. Uczniowie mogą poszukać informacji na ich temat w internecie, a potem stworzyć własną notatkę, analogiczną do tych w prezentacji. Takie zadanie uczniowie mogą wykonać w domu.