Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Agnieszka Woch, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le vacanze sportive - Sportowe wakacje
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne opisujące różnego typu sporty.
Uczeń powtarza podstawowe przysłówki częstotliwości i wykorzystuje je do tworzenia wypowiedzi na temat aktywności sportowych.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne, w których przedstawia lubiane przez siebie sporty i miejsca, w których można je uprawiać.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
Uczeń rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe) nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
gamifikacja.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
W przypadku zastosowania się do wskazówek metodycznych: materiały internetowe dotyczące wskazanych w materiale sportów: krótkie artykuły prasowe do wyszukania w internecie według będących słowami kluczami nazw sportów; audycje sportowe (np. fragmenty telewizyjnych kronik sportowych).Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakimi sportami się interesują, jakie sporty uprawiają i jakie oglądają.
Informuje uczniów, że Włochy są bardzo dobrym miejscem do uprawiania różnorodnych sportów. Wymienia regiony szczególnie znane ze szczególnie korzystnych warunków przyrodniczych i klimatycznych do uprawiania m.in. windsurfingu, żeglarstwa, siatkówki plażowej, wspinaczki górskiej, narciarstwa. Pyta ich, czy preferują sporty letnie czy zimowe.
Mówi im, że po zapoznaniu się z lekcją i wykonaniu ćwiczeń będą w stanie opowiedzieć o czasie i miejscu uprawiania wielu sportów.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, by przeczytali tekst opowiadający o lubianych we Włoszech dyscyplinach sportów letnich i zimowych. Uczniowie weryfikują jego zrozumienie poprzez wykonanie następującego po nim ćwiczenia z lukami.
Nauczyciel daje uczniom czas na zapoznanie się z mapą pojęć przedstawiającą sporty letnie i zimowe pogrupowane według kryterium miejsca, w którym można je uprawiać (multimedium bazowe). Mówi, że dzięki niemu utrwalą znane już nazwy dyscyplin i poznają kilka nowych. Uczniowie zapoznają się z multimedium bazowym i następnie wykonują trzy polecenia.
Następnie uczniowie wykonują ćwiczenia skoncentrowane wokół słownictwa, przysłówków częstotliwości i określeń czasu i miejsca.
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczniowie powinni wykonać 8 ćwiczeń interaktywnych. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o wypowiedź na temat ich upodobań w zakresie sportów letnich i zimowych. Prosi o zawarcie w niej przysłówków częstotliwości i miejsc, w których można uprawiać określone dyscypliny. Uczniowie pracują w parach, a następnie wykorzystują przećwiczone konstrukcje w wypowiedziach skierowanych do całej grupy.
Praca domowa:
Ćw. 8 z zestawu ćwiczeń interaktywnych.
Materiały pomocnicze:
Pozostałe fragmenty zaadaptowanych na potrzeby lekcji artykułów
Sempre attivi anche in vacanza: ecco 5 sport che si praticano al mare. [online]
https://sempreattivi.it/attivi-oggi/sport-che-si-praticano-al-mare/
[dostęp: 10 sierpnia 2021]Sport invernali in montagna: quali sono i più praticati? [online]
https://bestwaystore.it/blog/news/sport-in-montagna-invernali.html
[dostęp: 10 sierpnia 2021]
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji do powtórzenia słownictwa związanego z uprawianiem sportu i wykorzystaniem go do opowiadania o swoich ulubionych aktywnościach w okresie letnim i zimowym.
Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie.
Lekcja może zostać przeprowadzona np. w okresie rozgrywania się igrzysk olimpijskich czy ważnych mistrzostw i zawodów w różnych dyscyplinach letnich i zimowych. Uczniowie mogą zostać wówczas zachęceni do odszukania informacji prasowych w języku włoskim na temat klasyfikacji medalowych i zawodników. Nauczyciel może też zaproponować np. wspólne obejrzenie wybranego wydania wiadomości sportowych, w których będą podawane informacje na temat różnych dyscyplin wymienionych w programie. Uczniowie mogą wówczas próbować definiować dyscypliny i aktywności zawodników.