Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Lui è bruno. Lei ha gli occhi blu. - On jest brunetem. Ona ma oczy niebieskie.
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa po włosku wybrane cechy wyglądu człowieka;
określa po włosku wybrane cechy charakteru;
zna formy rodzajników określonych;
zna podstawowe zasady stosowania rodzajników określonych;
uzgadnia formę przymiotnika z rodzajem gramatycznym rzeczownika;
tworzy proste złożenia rzeczownikowo‑przymiotnikowe oraz zdania z użyciem takich czasowników, jak essere i avere;
uzgadnia formę przymiotnika z rodzajem gramatycznym rzeczownika;
zna podstawowe środki językowe, przy pomocy których opisuje w prosty sposób siebie i innych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności;
kształtuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach życia społecznego i przydatność języka włoskiego do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie - odgrywanie scenek);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
strategie przetwarzania materiału językowego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie polisensoryczne;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe), konektywizm.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, rzutnik, odtwarzacz plików audio lub tablica multimedialna, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć (posługuje się zaproponowanym wprowadzeniem).
Nauczyciel przedstawia zdjęcia 2‑3 sławnych osób, zwracając uwagę na kilka ich cech fizycznych, jak kolor oczu, wygląd włosów, postura.
Faza realizacyjna:
Uczniowie wypisują z tekstu Marco e Chiara w dwóch kolumnach przymiotniki określające wygląd oraz charakter.
Uczniowie na podstawie tekstu formułują swoje przypuszczenia dotyczące odmiany przymiotników. Nauczyciel naprowadza uczniów lub w razie konieczności wyjaśnia to zagadnienie.
Na tym etapie można zrealizować jedno z ćwiczeń z sekcji Sprawdź się dotyczące odmiany przymiotnika (np. ćw. 3 i 6 w sekcji Sprawdź się).
Nauczyciel pyta czy jeden z uczniów jest np. wysoki lub niski, następnie odnosi to pytanie do uczennicy, dwóch uczniów oraz dwóch uczennic, tak aby uczniowie zastosowali wszystkie formy przymiotnika.
Nauczyciel zadaje pytanie o to, czy jakiś przedmiot w klasie jest duży czy mały naprowadzając uczniów na użycie przymiotnika zakończonego na - e.
Nauczyciel nawiązuje do rodzajnika nieokreślonego i wprowadza formy rodzajnika określonego.
Nauczyciel prosi o wykonanie ćwiczeń 1 i 2 z sekcji Sprawdź się.
Nauczyciel prosi o utworzenie listy rzeczowników stanowiących nazwy przedmiotów i osób znajdujących się w klasie poprzedzając każdy rzeczownik rodzajnikiem określonym.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym i wykonują do niego polecenia.
Uczniowie realizują inne ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (do wyboru przez nauczyciela).
Faza podsumowująca:
W ostatniej fazie lekcji można poprosić uczniów o dokonanie opisu postaci, z którymi zapoznali się w trakcie lekcji, posługując się imionami (opis z tekstu źródłowego oraz opisy z multimedium).
Uczniowie mogą wykonać to zadanie w grupach, będąc odpowiedzialnymi za opis 1‑2 postaci. Podczas takiego zadania należy zwrócić im uwagę na używanie rodzajników, prawidłowy wybór ich form, podobnie – przymiotników opisujących cechy wyglądu i charakteru.
Gdyby zadanie tego typu okazało się w wykonaniu zbyt trudne, można przygotować rodzaj quizu, w którym będą odgadywać lub uzupełniać elementy opisu wybranych postaci.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać pisemnie ćw. otwarte nr 9 i 10 z sekcji Sprawdź się (i inne pozostające ćwiczenia).
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium bazowe może zostać wykorzystane do przygotowania podobnych kart opisu osób, których tożsamość uczniowie rozpoznają (np. jakaś znana postać ze świata kultury, kolega, koleżanka, nauczyciel).
Multimedium może zostać wykorzystane jako materiał realizowany w całości (lub częściowo) na zajęciach, lub też w ramach samodzielnej pracy ucznia, mającej na celu utrwalenie lub powtórzenie uwzględnionych w nim zagadnień, np. przed sprawdzianem/egzaminem.