Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Aleksandra Sowińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cosa hai fatto a scuola? - Co robiłeś/robiłaś w szkole?
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy przedmiotów nauczanych we włoskich szkołach;
potrafi sformułować zdanie w czasie passato prossimo z użyciem czasownika posiłkowego avere;
zna regularne i niektóre nieregularne formy participio passato;
opowiada, co robił danego dnia w szkole;
opowiada, co robi się na poszczególnych lekcjach we włoskiej szkole.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie kompensacyjne.
Strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w dwuosobowych grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów o to, jakie słowa związane ze szkołą pamiętają z wcześniejszych zajęć. Może przy tym wspomagać się słowami w języku polskim.
Następnie uczniowie zapoznają się z tekstem pt. „Cosa hai fatto a scuola?”, po czym wypisują nazwy przedmiotów szkolnych, które poznali.
Faza realizacyjna:
Uczniowie ponownie czytają dialog i w parach znajdują w tekście formy czasu przeszłego. Następnie wykonują ćwiczenia.
Uczniowie zapoznają się z objaśnieniami gramatycznymi, a następnie z katalogiem interaktywnym.
Uczniowie wykonują trzy polecenia do multimedium. Następnie pracują w parach: zadają sobie 3‑4 pytania związane z przedmiotami szkolnymi, w miarę możliwości w czasie przeszłym, np. “Hai avuto una lezione di inglese ieri?” i odpowiadają na nie. W następnej kolejności wykonują ćwiczenia 1‑4 z sekcji „Sprawdź się”.
Faza podsumowująca:
Uczniowie pracują w parach i opowiadają sobie, co robili wczoraj w szkole, jakie mieli przedmioty i co robili na przerwach, na podstawie ćwiczeń otwartych 6 i 7.
Praca domowa:
Ćw. 5 i 8 z sekcji „Sprawdź się”.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą w ramach powtórzenia po kilku lekcjach przyjrzeć się ponownie katalogowi interaktywnemu, a następnie powiedzieć, co włoscy uczniowie robią na wymienionych w katalogu lekcjach.