Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Luci e ombre dello sport - Blaski i cienie sportu
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, liceum, klasa IV, poziom A2+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna zasady tworzenia i użycia bezokolicznika czasu przeszłego.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach bezokolicznik czasu przeszłego.
Uczeń rozumie prosty tekst dotyczący negatywnych konsekwencji związanych ze źle wykonywanymi treningami sportowymi oraz materiał audiowizualny związany z korzyściami wynikającymi z uprawiania sportu.
Uczeń wypowiada się na temat korzyści wynikających z uprawiania sportu.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna)
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
lekcja odwrócona
Formy pracy:
Praca na forum klasy.
Praca indywidualna.
Praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu,
głośniki,
tablica interaktywna,
materiały piśmiennicze,
kartki papierowe dużego formatu i flamastry (do pracy w grupach)
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że zajęcia mają mieć formę lekcji odwróconej, na poprzednim spotkaniu nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem pt. L’attività sportiva a rischio?, o wykonanie do niego ćwiczenia oraz o przeczytanie zamieszczonych pod nim informacji gramatycznych dotyczących bezokolicznika czasu przeszłego.
Po zaprezentowaniu uczniom celów zajęć, nauczyciel prosi ich o krótkie przedstawienie zagadnień, z którymi się zapoznali. Wyjaśnia uczniom ewentualne niejasności dotyczące bezokolicznika czasu przeszłego i prosi o wymyślenie kilku zdań z nową strukturą gramatyczną; wybrane przykłady zostają zapisane na tablicy.
Faza realizacyjna:
Po 4‑5 minutowej pracy w grupach i wypisaniu na dużych kartkach korzyści wynikających z uprawiania sportu uczniowie zapoznają się z filmem edukacyjnym i wykonują znajdujące się pod nim ćwiczenia.
W następnej kolejności powracają do kartek, na których wypisali korzyści z uprawiania sportu. Przedstawiciele grup odczytują je na forum klasy. Za każdy element, który pojawił się w filmie edukacyjnym, grupa otrzymuje jeden punkt. (Można także przyznawać punkty za oryginalność lub za podanie korzyści, których nie uwzględniono w filmie.) Grupa, która uzyskała najwięcej punktów, może zostać nagrodzona plusami.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 3, 4 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Zadaniem uczniów jest wypisanie w wyznaczonym czasie jak największej liczby słów lub/i wyrażeń, które zapamiętali z zajęć. Zwycięzca może zostać zwolniony z części pracy domowej.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W ramach powtórzenia, np. przed sprawdzianem, nauczyciel może odtworzyć uczniom film bez dźwięku i poprosić ich o przygotowanie komentarza do poszczególnych fragmentów.