Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: L’offerta di un’impresa edile - Oferta firmy deweloperskiej
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozróżnia rejestr formalny od nieformalnego w komunikacji krążącej wokół tematu nieruchomości – kontaktuje się zarówno z kolegą/koleżanką jak i z pracownikami biura deweloperskiego.
podaje przykłady zdań z użyciem nowo poznanej konstrukcji gramatycznej: zaimków dopełnienia bliższego w czasie przeszłym.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi wykorzystać nabytą wiedzę w sytuacjach praktycznych – na przykład przy kontakcie z firmą deweloperską czy agencją nieruchomości.
potrafi rozmawiać na temat kupna mieszkania, potrafi m.in. zapytać o jego metraż i lokalizację.
posługuje się zaimkami dopełnienia bliższego w zdaniach skonstruowanych w czasie przeszłym, dzięki czemu potrafi uniknąć w swoich wypowiedziach powtórzeń.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu, dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie zadaniowe;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
kognitywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne (podejście zadaniowe)
nauczanie wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
podejście holistyczne
nauczanie hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/tablica multimedialna lub rzutnik
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy w okolicy ich miejsca zamieszkania powstaje dużo nowych budynków – domów, mieszkań lub biur. Pyta, czy w przyszłości chcieliby mieszkać we własnym mieszkaniu lub domu, prosi o uzasadnienie wypowiedzi. Nauczyciel przedstawia temat lekcji, prosi uczniów o otworzenie e‑materiału i zapoznanie się ze wstępem oraz poleceniem do tekstu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie polecenia do tekstu. Prosi dwóch wybranych uczniów o odczytanie na głos dialogu. Wspólnie z uczniami wyjaśnia niezrozumiałe fragmenty tekstu, a następnie prosi o wykonanie zadań, które znajdują się pod nim.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom użycie pronomi diretti w zdaniach sformułowanych w czasie passato prossimo. Uczniowie mają za zadanie wymyślić po jednym przykładzie. Przykłady odczytywane są na forum klasy.
Uczniowie po uprzednim zapoznaniu się z poleceniem przechodzą do oglądania filmu edukacyjnego. Nauczyciel wyświetla film na dużym ekranie. Następnie nauczyciel włącza film od początku i zatrzymuje film co kawałek, prosząc uczniów o wyjaśnienie zdań, które wypowiedział lektor.
Uczniowie wykonują zadania do filmu.
Przed wykonaniem trzeciego zadania do filmu nauczyciel przypomina uczniom zwroty przydatne w redakcji listu/maila oficjalnego.
Uczniowie wykonują zadania 2 i 3 z sekcji Sprawdź się i wyjaśniają je wspólnie z nauczycielem.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o wypisanie na kartkach jak największej liczby słów, które zapamiętali z lekcji.
Praca domowa:
Pozostałe zadania z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mają za zadanie zatrzymywać film co pewien fragment i tłumaczyć na język polski usłyszane po włosku zdania.