Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Al negozio di abbigliamento - W sklepie odzieżowym
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna i stosuje słownictwo dotyczące zakupów w sklepie odzieżowym (nazwy części garderoby, rodzaje tkanin);
potrafi zadać pytania o kolor, rozmiar, sposoby dokonywania płatności;
rozumie zasady stosowania partykuły ne, potrafi odpowiedzieć na pytanie z jej użyciem;
tworzy krótkie wypowiedzi pisemne, stosując słownictwo i zwroty zawarte w materiale.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań;
strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście;
strategie metakognitywne - centralizowanie procesu uczenia;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne;
metoda kognitywna;
konektywizm.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupie;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu/ rzutnik/ ekran/ głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy lubią robić zakupy odzieżowe, gdzie najczęściej robią tego typu zakupy.
Nauczyciel wyświetla na ekranie loga znanych włoskich marek odzieżowych i pyta uczniów, czy znają te marki.
Nauczyciel podaje temati cele lekcji, a następnie wyjaśnia jej przebieg.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają polecenie i treść ćwiczenia poprzedzającego część Posłuchaj/przeczytaj, następnie czytają dialog i wykonują zadanie, zaznaczając, czy podana informacja jest prawdziwa, czy fałszywa.
Uczniowie, korzystając ze słowniczka załączonego do dialogu, odpowiadają na pytania sprawdzające zrozumienie tekstu znajdujące się w ćwiczeniu.
Nauczyciel czuwa nad przebiegniem samodzielnej pracy uczniów a następnie dokonuje jej ewaluacji, prosząc uczniów o zaprezentowanie swoich odpowiedzi i korygując je w razie potrzeby.
Uczniowie wraz z nauczycielem omawiają zwroty używane podczas robienia zakupów w sklepie odzieżowym (nazwy części garderoby, pytanie o rozmiar i kolor, dokonanie płatności) oraz użycie partykuły ne.
Nauczyciel prezentuje na ekranie treść czatu między bohaterkami dialogu, zwracając uwagę na używane przez nie skróty włoskich zwrotów i wyrażeń. Następnie uczniowie oglądają animację na temat zakupów w centrum handlowym.
Uczniowie, pracując w parach, wykonują polecenia do multimedium.
Faza podsumowująca:
Aby utrwalić słownictwo nauczyciel może zaproponować uczniom następujące ćwiczenia (uczniowie mogą sami wybrać ćwiczenie, które wykonają):
Pracę w parach - tworzenie dialogu opartego na zwrotach i słownictwie zawartym w lekcji.
Opisywanie ubioru kolegi/koleżanki i zgadywanie, o jakim uczniu/uczennicy jest mowa.
Tworzenie dialogu w komunikatorze internetowym z użyciem skrótów włoskich słów.
Praca domowa:
W pracy domowej mogą być wykorzystane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Opcjonalnie, materiał przygotowany przez nauczyciela: fotografie lub prezentacja przedstawiająca loga włoskich marek odzieżowych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być również wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia jako materiał utrwalający poznane słownictwo oraz podczas realizacji innych tematów z zakresu 'zakupy'.