Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Cosa le fa male? - Co ją boli?
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
formułuje wypowiedź na temat własnego stanu zdrowia oraz stanu zdrowia innych osób;
potrafi przypisać nazwy części ciała do odpowiedniej kategorii;
wyprowadza wnioski z przedstawionych materiałów wizualnych i rozwiązuje ćwiczenia leksykalne oraz tworzy wypowiedzi ustne i pisemne;
decyduje, którego zaimka dopełnienia dalszego powinien użyć w swoich wypowiedziach.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
potrafi przekazać w języku włoskim informację na temat tego, co go boli;
uczeń potrafi powiedzieć w języku włoskim, co dolega innym osobom;
uczeń potrafi poprowadzić i podtrzymać konwersację na temat różnych dolegliwości.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, co najczęściej boli ich i inne osoby w codziennym życiu, w pracy czy w szkole. Mówi do uczniów po włosku: „Ho mal di testa!”, „Mi fanno male le gambe!”, „Ho mal di stomaco!” i pyta, czy zrozumieli, o jakie części ciała może chodzić. Aby wyjaśnić znaczenie wypowiedzianych zdań, powtarza je raz jeszcze, wskazując na te części ciała, które ma na myśli.
Następnie nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e‑materiału i o zapoznanie się ze wstępem oraz dialogiem z sekcji przeczytaj/posłuchaj.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel odpowiada na pytania uczniów związane z przeczytanym tekstem, wyjaśnia niezrozumiałe dla nich fragmenty.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań do tekstu.
Nauczyciel tłumaczy uczniom użycie wszystkich zaimków dopełnienia dalszego, kładąc szczególny nacisk na te dla trzeciej osoby liczby pojedynczej i mnogiej.
Nauczyciel przedstawia dwa sposoby na zakomunikowanie, co komu dolega, czyli „fare male a qualcuno” oraz „avere mal di”.
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z poleceniem do ilustracji interaktywnej i z samą ilustracją interaktywną, na której przedstawiono części ludzkiego ciała. Prosi uczniów o odpowiedź na pytanie zawarte w poleceniu.
Nauczyciel prosi uczniów o dobranie się w pary i przećwiczenie dialogów z użyciem poznanych konstrukcji. Pierwsza osoba z pary wybiera części ciała z ilustracji i mówi, które z nich sprawiają jej ból, o to samo pyta drugą osobę z pary.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań do ilustracji interaktywnej.
Faza podsumowująca:
Aby podsumować wiadomości z lekcji, nauczyciel zadaje uczniom pytania: „Cosa ti fa male?”. Uczniowie muszą odpowiedzieć jednym zdaniem, starając się nie powtarzać części ciała, które padły w wypowiedziach kolegów.
Praca domowa:
Pracą domową są wszystkie ćwiczenia z sekcji „Sprawdź się”.
Materiały pomocnicze:
Uczniowie mogą pracować w parach z wydrukowanymi rysunkami/szablonami ludzkiego ciała, które można znaleźć na wolnej licencji w internecie lub narysować samodzielnie. Zadaniem każdej osoby z pary jest pokolorowanie pięciu wybranych części ciała, a następnie zgadywanie, co boli drugą osobę – niczym w grze w statki. Uczniowie zadają sobie pytania na zmianę. Wygrywa ta osoba, która pierwsza odgadnie wszystkie pięć części ciała, które pokolorowała druga osoba z pary.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie pracują z ilustracją interaktywną oraz osobno ze słownikiem języka włoskiego (wskazanym przez nauczyciela).
Uczniowie mają za zadanie odszukać odpowiednią formę liczby mnogiej podanych na ilustracji rzeczowników.