Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Hai comprato il detersivo per piatti? - Kupiłeś płyn do mycia naczyń?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy środków czyszczących i artykułów higienicznych.
stosuje w swoich wypowiedziach zaimek ne w kontekście określania ilości danego produktu.
rozumie rozmowy między klientem a sprzedawcą w sklepie z artykułami chemiczno‑kosmetycznymi oraz potrafi uczestniczyć w dialogu ze sprzedawcą.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach lub grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, czy lubią sprzątać oraz o to, kto zajmuje się sprzątaniem w ich rodzinach.
Uczniowie odpowiadają na pytania w parach. Następnie nauczyciel prosi wybrane osoby o przedstawienie na forum klasy wypowiedzi osób, z którymi rozmawiali.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel informuje, że Pietro wraz z mamą planują duże porządki w domu i pyta uczniów o to, co może być im potrzebne do sprzątania.
Uczniowie czytają pierwszy dialog wprowadzający i sporządzają listę kupionych przez Pietra artykułów. Następnie nauczyciel pyta, do jakich czynności są potrzebne te artykuły.
Uczniowie czytają oba dialogi wprowadzające i w celu sprawdzenia stopnia ich zrozumienia wykonują polecenie nr 2.
Nauczyciel zwraca uwagę na występujący w dialogach zaimek ne. Uczniowie próbują sformułować zasadę użycia ne partitivo w czasie passato prossimo. Nauczyciel naprowadza uczniów lub w razie konieczności wyjaśnia to zagadnienie. W celu przećwiczenia zagadnienia uczniowie wykonują ćwiczenia 6 i 7 z sekcji Sprawdź się.
Uczniowie zapoznają się z ilustracją interaktywną. W celu utrwalenia słownictwa wykonują ćwiczenia pod ilustracją, a następnie rozmawiają w parach lub grupach na temat porządków w domu, używając nazw nowo poznanych produktów i określając czynności, do których ich używają.
Faza podsumowująca:
Kalambury. Jeden z uczniów przy pomocy gestów pokazuje czynność związaną ze sprzątaniem lub higieną osobistą a pozostali uczniowie wymieniają, czego używają do wykonania tej czynności. Klasę można podzielić na dwie grupy i przyznawać punkty poszczególnym zespołom za wymienienie odpowiednich produktów.
Uczniowie, korzystając z gazetki reklamowej z ilustracji interaktywnej, odgrywają w parach dialogi między klientem a sprzedawcą w sklepie z artykułami chemiczno‑kosmetycznymi.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić niezrealizowane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do powtórzenia liczebników oraz przy realizacji tematów związanych z zakresem tematycznym dotyczącym domu i mieszkania.