Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Agnieszka Woch, Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Dove fai shopping? – Gdzie chodzisz na zakupy?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne w centrum handlowym (szyldy, napisy, ceny).
Uczeń poznaje nazwy sklepów i podstawowych produktów.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi ustne, pyta o cenę, wskazuje produkt w sklepie.
Uczeń reaguje ustnie w sytuacjach komunikacyjnych dotyczących zakupów.
Uczeń stosuje liczebniki główne do 100.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy zajęć:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, głośniki, artykuły piśmiennicze;
podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cel lekcji.
Uczniowie informują nauczyciela, czy i dokąd lubią chodzić na zakupy.
Uczniowie czytają tekst z sekcji Przeczytaj/posłuchaj i wykonują związane z nim polecenia.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjaśnia uczniom, jak czytać ceny produktów i włoskie etykiety wyprzedażowe.
Uczniowie oglądają prezentację multimedialną.
Uczniowie zapoznają się z poleceniami do multimedium i po ponownym obejrzeniu prezentacji wykonują trzy zadania.
W celu utrwalenia materiału uczeń powinien wykonać 8 ćwiczeń interaktywnych: jeszcze na lekcji lub w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby przygotowali po włosku listę rzeczy i sklepów, do których zamierzają się udać na zakupy.
Uczniowie pracują w parach i porównują swoje listy.
Uczniowie na forum klasy opowiadają o planowanych przez kolegów zakupach.
Praca domowa:
Proponowane jest wykonanie ćwiczeń interaktywnych np. 6, 7.
Materiały pomocnicze:
Sottocoperta. [online]
https://www.sottocoperta.net/viaggi/girovagando/=/
saldi‑invernali‑2018‑ed‑estivi‑2019‑tutte‑le‑date/ [dostęp 25.07.2021]
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do powtórzenia przez uczniów słownictwa po lekcji. Uczniowie, inspirując się prezentacją, przygotowują własne slajdy i przedstawiają wybrany przez siebie sklep. Wypisują produkty, które można w nim kupić.