Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: A che ora vi siete alzati oggi? - O której godzinie dzisiaj wstaliście?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nazywa czynności dnia codziennego;
przedstawia w kilku zdaniach w czasie passato prossimo, co robił w przeszłości (z użyciem czasowników zwrotnych);
prawidłowo uzgadnia participio passato czasowników zwrotnych w czasie passato prossimo;
zadaje pytania o czynności dnia codziennego (z uwzględnieniem formy grzecznościowej).
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie kompensacyjne;
strategie społeczne.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście komunikacyjne;
nauczanie hybrydowe;
metoda lekcji odwróconej.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/słuchawki/materiały piśmiennicze/kartki formatu A5 z napisem Le attività quotidiane pośrodku i odchodzącymi od niego promieniami.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Ponieważ lekcja ma charakter lekcji odwróconej, na poprzedzających ją zajęciach nauczyciel prosi uczniów, aby zapoznali się z rymowanką rozpoczynającą materiał, wykonali znajdujące się pod nią ćwiczenia i przeczytali wyjaśnienia gramatyczne, a następnie wynotowali najważniejsze treści.
Lekcja rozpoczyna się od samodzielnego uzupełnienia przez uczniów schematu mapy myśli z napisem Le attività quotidiane pośrodku i porównania w parach wpisanych słów i wyrażeń.
Następnie nauczyciel pyta uczniów o to, czego dowiedzieli się z wyjaśnień gramatycznych i prosi ich o podanie kilku przykładowych zdań z czasownikami zwrotnymi w czasie passato prossimo.
Faza realizacyjna:
Praca z multimedium rozpoczyna się od wspólnego obejrzenia materiału i wykonania na forum ćw. 1. Ćwiczenia 2 i 3 zostają wykonane przez uczniów indywidualnie lub w parach. Nauczyciel wyjaśnia ewentualne wątpliwości uczniów.
W następnej kolejności uczniowie wykonują ćw. 1, 3, 5 i 6 z sekcji Sprawdź się.
Następnie każdy z nich ma za zadanie ułożyć trzy pytania w czasie passato prossimo, (z których dwa z użyciem czasowników zwrotnych) i zadać je dwóm osobom w klasie.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi kilka osób o przedstawienie odpowiedzi kolegów (w 3 os. l.poj. lub mn.), po czym uczniowie dokonują samodzielnej oceny stopnia osiągnięcia celów lekcji w skali od 0 do 3.
Praca domowa:
Zadanie dla wszystkich uczniów: ćw. 7 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Zadania dla uczniów słabszych językowo: ćw. 4 z sekcji Sprawdź się.
Zadanie dla chętnych: ćw. 2 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie oglądają film do momentu znalezienia przez Agatę telefonu i wypowiedzenia przez dziewczynę słów: „No! Non ci credo!”. Następnie sami dopisują 8 zdań opowiadania w czasie passato prossimo, wybierają najciekawszą wersję, po czym oglądają dalszą część filmu.