Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Quanto hai mangiato alla sagra? - Ile zjadłeś podczas festynu?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń opisuje, jaką ilość danego dania zjadł w przeszłości.
Uczeń przekazuje informacje na temat tego, jaką ilość danego dania lub napoju spożyły inne osoby.
Uczeń rozróżnia konstrukcje gramatyczne zaproponowane w tekście z sekcji Przeczytaj/posłuchaj i w multimedium.
Uczeń formułuje własne zdania na temat sytuacji przedstawionych na zdjęciach i ilustracjach.
Uczeń rozpoznaje zwyczaje związane z włoską kulturą.
Cele motywacyjne:
Uczeń odczuwa satysfakcję, potrafiąc zakomunikować włoskiemu odbiorcy, jaką ilość danego dania lub napoju spożył w przeszłości.
Uczeń czuje się zorientowany w temacie dotyczącym włoskiej kultury kulinarnej.
Uczeń potrafi zdać relacje z własnych doświadczeń związanych z lokalnymi festynami kulinarnymi, w których uczestniczył.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca w grupach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie, czy wiedzą, czym są włoskie „sagre”. Następnie tłumaczy uczniom ten termin i informuje, że tematem lekcji będą konkretnie włoskie festyny kulinarne – wyjaśnia też, że nie wszystkie włoskie „sagre” zawsze związane są z kuchnią.
Nauczyciel prosi uczniów o otworzenie e‑materiału.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie polecenia do tekstu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj. Prosi wybranego ucznia o odpowiedź na zawarte w nim pytanie.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadania, które poprzedza tekst z sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Nauczyciel czyta na głos tekst z sekcji Przeczytaj/posłuchaj. Pyta uczniów, czy rozumieją, czym jest „melanzana al cioccolato” i czy chcieliby spróbować kiedyś tego specjału.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań do tekstu z sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Nauczyciel wyjaśnia konstrukcję gramatyczną przedstawioną na stronie z sekcją Przeczytaj/posłuchaj. Prosi uczniów o zapisanie po jednym zdaniu na temat tego, ile wypili szklanek wody lub ile zjedli porcji jakiegoś dania poprzedniego dnia. Następnie uczniowie czytają na głos zapisane zdania, tak by nauczyciel mógł zwrócić im uwagę na ewentualne błędy językowe.
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z mapą interaktywną, następnie dzieli członków klasy na dwie lub trzy grupy i prosi o to, by każda grupa wybrała pięć najciekawszych ich zdaniem włoskich festynów. Następnie prosi przedstawicieli każdej z grup o wymienienie nazw uroczystości, które najbardziej ich zainteresowały. Prosi jednego wybranego ucznia o przedstawienie, które festyny cieszą się w klasie największym zainteresowaniem.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań do multimedium.
Nauczyciel pyta uczniów o to, jaki festyn zorganizowaliby w swojej miejscowości – jaki byłby polski specjał, który można by było podać na tego rodzaju uroczystości. Następnie prosi uczniów o przygotowanie krótkiej notatki na temat takiego wyimaginowanego festynu na wzór informacji zawartych w multimedium.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta wybranego ucznia o przedstawienie po polsku, na czym polega przedstawiona podczas lekcji konstrukcja z zaimkiem „ne” w czasie przeszłym.
Nauczyciel zadaje wybranym uczniom następujące pytania:
„Quanti bicchieri di tè hai bevuto ieri?”
„Quanti piatti di pasta hai mangiato la settimana scorsa?”
Praca domowa:
Pracą domową jest dokończenie opracowywania własnej notatki na temat wyimaginowanego festynu, którą uczniowie zaczęli pisać jeszcze w czasie lekcji.
Pracą domową jest również wykonanie wszystkich zadań z sekcji Sprawdź się.
Materiały pomocnicze:
Papierowe talerzyki lub kubki, za pomocą których nauczyciel będzie mógł zwizualizować uczniom, na czym polega użycie zaimka „ne” przy określaniu ilości zjedzonego dania lub wypitego napoju.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Każdy uczeń na początku zapoznaje się z treścią multimedium. Następnie uczniowie dobierają się w pary. Jedna osoba z pary czyta drugiej pewne informacje na temat wybranego festynu, nie podając jego nazwy. Druga osoba z pary może szukać tych informacji na mapie interaktywnej do momentu, aż wpadnie na prawidłową odpowiedź i poda nazwę festynu.