Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Dove mangiano gli italiani? - Gdzie jedzą Włosi?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy włoskich lokali gastronomicznych i dostępnych w nich dań;
rozumie proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące formułowania, przyjmowania i odrzucania zaproszeń;
stosuje w komunikacji ustnej i pisemnej poznane słownictwo i struktury.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zaspokaja potrzebę ciekawości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne;
nauczanie hybrydowe;
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji.
Uczniowie rozmawiają w parach o planach na najbliższy weekend. Kilku uczniów opowiada na forum klasy plany osoby, z którą rozmawiali.
Nauczyciel zachęca uczniów do przeczytania dialogu, pytając, czy postaci z tekstu mają podobne plany. Po lekturze dialogu uczniowie komentują, czy oni również w weekend planują spotkanie w jakimś lokalu gastronomicznym a następnie wykonują ćwiczenie do tekstu.
Faza realizacyjna:
Uczniowie, na podstawie obserwacji tekstu, przedstawiają swoje spostrzeżenia dotyczące formy bezosobowej, starając się sformułować reguły jej użycia. Nauczyciel naprowadza uczniów lub w razie konieczności wyjaśnia to zagadnienie.
Dla przećwiczenia materiału nauczyciel może wyświetlić listę pytań w formie bezosobowej (załącznik nr 1). Wyznaczony lub chętny uczeń odpowiada na pierwsze pytania, używając formy bezosobowej, a następnie zadaje wybrane pytanie kolejnemu uczniowi itd. Nauczyciel może podać uczniom tylko jedno przykładowe pytanie i poprosić uczniów o samodzielne formułowanie kolejnych pytań.
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie wszystkich lokali gastronomicznych, jakie znają (uczniowie mogą wrócić do dialogu wprowadzającego), a następnie pyta o to, co się je w tych lokalach. Uczniowie tworzą w grupach listy dań/produktów spożywczych i prezentują swoje propozycje na forum klasy.
Uczniowie zapoznają się z katalogiem interaktywnym, aby poznać inne włoskie lokale gastronomiczne i dania w nich występujące. Nauczyciel pyta uczniów, czy w Polsce obecne są takie same lokale.
Uczniowie wykonują ćwiczenia do multimedium.
W celu utrwalenia materiału składającego się na tę jednostkę lekcyjną, uczeń powinien wykonać 8 ćwiczeń z sekcji Sprawdź się. Ćwiczenia te mogą być wykonane jeszcze na lekcji, w celu utrwalenia nowych zagadnień, lub po lekcji, w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pokazuje zdjęcia kilku wybranych lokali gastronomicznych. Uczniowie przy pomocy formy bezosobowej wymieniają potrawy, które można w nich zamówić.
Uczniowie wybierają jeden z lokali i przeprowadzają rozmowę, w której formułują zaproszenie do danego lokalu oraz przyjęcie (ewentualnie po propozycji zmiany terminu) lub odrzucenie zaproszenia.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, na które nie starczyło czasu w czasie lekcji. Przede wszystkim ćwiczenia interaktywne nr 3 i 5 oraz ćwiczenia otwarte nr 7, 8.
Materiały pomocnicze:
Lista pytań w formie bezosobowej:
Dove si mangia bene?
Dove si mangia male?
Cosa si mangia al ristorante?
Cosa si fa al mare?
Cosa si fa quando piove?
Cosa si fa a scuola?
Dove si parla a bassa voce?
Quando si dorme fino a tardi?
Dove si fa la spesa?
Cosa si compra al mercato?
Cosa si fa in vacanza?
Dove si passano le vacanze?
Dove si comprano i pomodori?
Dove si va a mangiare il gelato?
Dove si nuota?
Quando si studia molto?
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
W czasie lekcji, po zapoznaniu się z multimedium, uczniowie mogą opowiedzieć w parach, grupach lub na forum klasy, do jakich lokali gastronomicznych chodzą i co w nich jedzą lub opowiedzieć o ostatniej wizycie w jednym z lokali.