Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Jolanta Kuligowska‑Woszczyna
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Regione che vai, posti che trovi - Region do którego jedziesz, miejsca które znajdujesz
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje obywatelskie;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna i stosuje słownictwo i zwroty dotyczące geografii regionów włoskich.
Uczeń opowiada o podróżach, mówi o swoich preferencjach związanych z podróżowaniem.
Uczeń zna i stosuje słownictwo związane z ekonomią, zabytkami, kuchnią włoskich regionów.
Uczeń dostrzega różnorodność regionów Włoch.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Strategie kognitywne - używanie poznanego słownictwa w naturalnym kontekście, tworzenie różnych kombinacji zdań.
Strategie pamięciowe - umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
Podejście komunikacyjne.
Metoda kognitywna.
Konektywizm.
Metody aktywizujące (mapa myśli).
Formy pracy:
Praca z całym zespołem klasowym, praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu,
rzutnik,
ekran,
głośniki,
mapa Włoch (najlepiej z zaznaczonymi regionami i ich stolicami).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Na początku lekcji nauczyciel pyta uczniów, czy znają regiony Włoch, ich stolice, najbardziej znane potrawy czy miejsca, które warto tam zwiedzić. Uczniowie spontanicznie mówią o wszystkim, co im się kojarzy z tą tematyką.
Nauczyciel zapisuje wszystko na tablicy, może to mieć formę mapy myśli (po zrealizowaniu tematu wróci z uczniami do „notatek”).
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prezentuje uczniom interaktywną mapę regionów włoskich, zwracając uwagę na ciekawostki i charakterystyczne potrawy.
Nauczyciel dzieli klasę na grupy 3‑4 osobowe, uczniowie wykonują polecenia do multimedium.
Uczniowie odczytują rozwiązania zadań na forum klasy, porównują odpowiedzi kolegów.
Nauczyciel zachęca uczniów do wykonania zadania 7 z sekcji Sprawdź się - ustnej wypowiedzi na temat tego, który region Włoch chcieliby odwiedzić i dlaczego.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel powraca do mapy myśli, którą zaczął tworzyć z uczniami na początku lekcji. Uzupełnia ją o informacje podane mu przez uczniów, poznane podczas lekcji.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić ćwiczenia, które nie zostały wykorzystane podczas lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Ze względu na interdyscyplinarny charakter (geografia, ekonomia, kulinaria, ciekawostki), materiał może być zastosowany jako element projektu edukacyjnego. Poszczególne jego części mogą stanowić materiał powtórzeniowy.