Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Smart home ovvero una casa intelligente - Smart home, czyli inteligentny dom
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste opisy osób, przedmiotów, miejsc z przeszłości;
tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne, zawierające opisy osób, przedmiotów, miejsc z przeszłości;
zna słownictwo związane z rozwiązaniami smart home i wykorzystuje je w wypowiedziach ustnych i pisemnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach lub grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, czy słyszeli o systemach smart home, jakie rozwiązania związane z inteligentnym domem znają oraz czy są one obecne również w ich domach/mieszkaniach.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają maila Massimiliano i tworzą listę rozwiązań smart występujących w jego mieszkaniu. Następnie rozmawiają w parach na temat rozwiązania smart, które według nich jest najbardziej użyteczne.
W celu weryfikacji stopnia zrozumienia tekstu uczniowie wykonują ćwiczenie nr 1.
Nauczyciel zwraca uwagę na elementy opisu domu, w którym Massimiliano mieszkał jako dziecko. Pyta uczniów, jaki czas został użyty do opisu przedmiotów i miejsc z przeszłości. Następnie wyjaśnia, że czasu przeszłego imperfetto używa się również do opisu osób, zjawisk i sytuacji z przeszłości. Przypomina formy czasu imperfetto oraz podaje przykłady opisów. Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 6 z sekcji Sprawdź się.
W celu utrwalenia słownictwa oraz zastosowania form czasu imperfetto, uczniowie grają w grę stanowiącą multimedium.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel przeprowadza mini dyskusję na temat wpływu rozwoju technologii na nasze życie. Można podzielić klasę na dwie grupy: zwolenników i przeciwników automatyzacji w różnych sferach życia.
Jeden z uczniów wychodzi na chwilę z klasy. Uczniowie zmieniają w tym czasie położenie kilku przedmiotów w sali a uczeń, który był na zewnątrz, opisuje jak wcześniej wyglądała sala. Lub: nauczyciel przed lekcją prosi uczniów o przyniesienie zdjęć z dzieciństwa. Uczniowie pracują w parach i opisują, jak wyglądała kilka lat temu osoba, z którą rozmawiają.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Uczniowie mogą również poszukać w internecie informacji na temat innych rozwiązań smart home i opisać swoje mieszkanie przyszłości.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Gra może być wykorzystana do samodzielnej pracy ucznia w celu powtórzenia np. przed sprawdzianem. Multimedium może być wykorzystane również podczas omawiania tematów związanych z miejscem zamieszkania.