Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le festività italiane - Święta we Włoszech
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna nazwy najważniejszych świąt obchodzonych we Włoszech i wybrane tradycje z nimi związane.
Uczeń opowiada o wybranych włoskich tradycjach świątecznych.
Uczeń porównuje włoskie tradycje związane z różnymi świętami z tradycjami świątecznymi w swoim kraju.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach w czasie passato prossimo zaimki dopełnienia dalszego.
Cele motywacyjne:
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
lekcja odwrócona.
Formy pracy:
Praca na forum.
Praca indywidualna.
Praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, materiały piśmiennicze, zdjęcia lub krótkie fragmenty filmów przedstawiające wybrane elementy włoskich zwyczajów świątecznych (niekoniecznie tych omawianych w trakcie zajęć).
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że zajęcia mają mieć formę lekcji odwróconej, na poprzednim spotkaniu nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem rozpoczynającym materiał, wykonanie do niego ćwiczenia oraz o przeczytanie zamieszczonych pod nim informacji gramatycznych i kulturowych i zrobienie notatki z najważniejszych zagadnień.
W początkowej fazie zajęć uczniowie pracują w parach, przekazując sobie, wg ustalonego przez nauczyciela schematu, zapamiętane informacje na temat świąt obchodzonych we Włoszech i zwyczajów z nimi związanych.
Faza realizacyjna:
Wybrani uczniowie przedstawiają na forum klasy informacje gramatyczne i kulturowe. Nauczyciel uzupełnia je w razie potrzeby.
Uczniowie indywidualnie grają w Quiz sulle festività italiane i wykonują znajdujące się pod nim ćwiczenia.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 3, 4, 5 z sekcji Sprawdź się.
W zależności od tego, ile czasu zostało do końca lekcji, nauczyciel może opowiedzieć uczniom o zwyczajach związanych z innym dowolnym świętem. Wskazane jest posłużenie się przy tym krótkim materiałem filmowym lub ikonograficznym.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie słów, wyrażeń, a także innych elementów, które zapamiętali z lekcji.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Można zaproponować uczniom kilkukrotne zagranie w grę na początku zajęć przy pominięciu lektury tekstu pt. „Le festività italiane”. Następnie mogliby uzupełnić jego wydrukowaną wersję o usunięte przez nauczyciela najważniejsze elementy.