Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Agnieszka Woch, Justyna Groblińska, Katarzyna Kowalik, Anna Ciepiela
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che sport fai? - Jaki sport uprawiasz?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozpoznaje podstawowe elementy wypowiedzi dotyczącej uprawiania sportu we Włoszech;
porównuje ulubione dyscypliny sportowe z koleżankami i kolegami;
uzasadnia swoje upodobania dotyczące aktywności sportowej;
tworzy pytania dotyczące sportu i odpowiada na takie pytania;
stosuje przysłówki określające częstotliwość.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
dokonuje samooceny umiejętności językowych;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
rozumie użyteczności języka obcego w sytuacjach komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, głośniki, artykuły piśmiennicze;
podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel informuje uczniów, że Włosi bardzo lubią rozmawiać o sporcie. Pyta ich, czy wiedzą jaki jest ulubiony sport Włochów a następnie jak nazywana jest reprezentacja Włoch i dlaczego. Wyjaśnia im, że nazwy la squadra azzurra, gli azzuri pochodzą od koloru koszulek.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów, aby przeczytali tekst z sekcji Przeczytaj/posłuchaj i wykonali polecenie nr 1. Pyta, jaki jest stosunek Włochów do uprawiania sportu. Nauczyciel przypomina, uczniom podstawowe przysłówki częstotliwości i zwraca uwagę na czasowniki, które łączą się z konkretnymi dyscyplinami. Dzieli je na 3 grupy giocare a, fare oraz verbi specifici. Prosi, żeby uczniowie zwrócili szczególną uwagę na te konstrukcje podczas zapoznawania się z prezentacją multimedialną. Uczniowie zapoznają się z multimedium, poznają nazwy dyscyplin sportowych i stosowane przy nich czasowniki. Następnie wykonują 2 polecenia do multimedium.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów, żeby opowiedzieli sobie w parach o sportach, które są popularne w Polsce i które lubią lub uprawiają. Następnie kilku uczniów opowiada na forum klasy o ulubionych sportach kolegów i koleżanek.
Praca domowa:
Ćwiczenia interaktywne numer 4 oraz ćwiczenie nr 8, ale w wersji pisemnej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą pracować w parach lub w grupach.
Multimedium może być wykorzystane po lekcji jako praca domowa. Uczniowie mogą przygotować kalendarz, w który wpiszą swoje zajęcia sportowe.