Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In cerca di una vita migliore - W poszukiwaniu lepszego życia
Grupa docelowa: IV klasa liceum, III etap edukacyjny, wariant III.2., poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej;
kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste wywiady pisemne i ustne dotyczące warunków życia, w tym sytuacji życia emigrantów.
Uczeń potrafi pozyskiwać informacje i udzielać je w zakresie tematyki warunków życia i migracji.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się,
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne,
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo,
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych,
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (imigracja i emigracja)
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
eklektyzm
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe
nauczanie zdalne i hybrydowe
Formy pracy:
praca indywidualna
praca w parach
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do Internetu
materiały piśmiennicze
głośniki
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów o wymienienie wszystkich poznanych dotąd słów kojarzących się z migracjami ludności i ich przyczyn.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z wywiadem i wykonują polecenie 1 sprawdzające zrozumienie jego treści.
Po omówieniu poprawnych odpowiedzi, nauczyciel prosi uczniów o znalezienie w wywiadzie wszystkich czasowników typu verbi pronominali oraz przypomnienie sobie schematu ich odmiany. W tym celu może posłużyć się także tabelami zawartymi w komentarzu gramatycznym.
Uczniowie przechodzą do multimedium – testu samosprawdzjącego znaczenie poznanych w różnych e‑materiałach czasowników.
Uczniowie wykonują polecenia 1 - 3 do multimedium poświęcone znaczeniu czasowników (polecenie 1), strukturze i kolejności występowania zaimków (polecenie 2) oraz wyborowi czasownika posiłkowego w czasach złożonych (polecenie 3).
Uczniowie przechodzą do pracy z tekstami: w ćwiczeniu 1 sekcji Sprawdź się odtwarzają wywiad o strukturze zbliżonej do wywiadu otwierającego e‑materiał. W kolejnym kroku (ćw. 2) uzupełniają wywiad zaimkami, zaś w ćwiczeniu 3 powtarzają znaczenie, w jakim zostały użyte poszczególne czasowniki w wywiadach przedstawionych w poprzednich zadaniach i ćwiczeniach.
Faza podsumowująca:
Uczniowie przechodzą do ćwiczenia 4 polegającego na samodzielnej odmianie czasowników z grupy verbi pronominali.
Pracując samodzielnie, w parach lub grupach trzyosobowych uczniowie wykonują tłumaczenia zdań przewidziane w ćwiczeniach 7 i 8.
Praca domowa:
Uczniowie wykonują ćwiczenie 5, będące powtórzeniem przyimków używanych z omawianymi verbi pronominali oraz ćwiczenie 6 polegające na przekształceniu zdań na liczbę mnogą.
Materiały pomocnicze:
Materiał jest rozwinięciem tematu leksykalnego przedstawionego w e‑materiale 3.2.14.4 oraz zebraniem i holistycznym powtórzeniem materiału gramatycznego (verbi pronominali) przedstawionego w e‑materiałach 3.3.5.1, 3.4.5.2 oraz 3.4.5.5.