Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Il tempo libero ieri e oggi - Czas wolny wczoraj i dziś
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa 2, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna formy regularne oraz odmianę nieregularnych czasowników essere i fare w czasie przeszłym imperfetto.
tworzy wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące wydarzeń z przeszłości przy użyciu czasu imperfetto.
opowiada o sposobach spędzania czasu wolnego obecnie oraz w przeszłości.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście.
Strategie kognitywne - analiza danych językowych.
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi.
Strategie społeczne - współpraca w grupach.
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach lub grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, co robią w czasie wolnym. Kiedy pojawią się odpowiedzi dotyczące np. oglądania filmów, seriali, słuchania muzyki, grania w gry wideo, nauczyciel pyta o urządzenia, jakie do tego wykorzystują.
Nauczyciel prosi uczniów, żeby wyobrazili sobie, że żyją na początku XX wieku i pyta, co w takiej sytuacji mogliby robić w czasie wolnym. Uczniowie rozmawiają w grupach, a następnie przedstawiają swoje pomysły na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają dialog Luki z jego babcią i wypisują wszystkie aktywności dotyczące czasu wolnego. Następnie rozmawiają w parach o aktywnościach z dialogu, które sami praktykują oraz w celu sprawdzenia stopnia zrozumienia tekstu wykonują polecenie nr 1.
Nauczyciel zwraca uwagę na występujące w dialogu czasowniki w czasie przeszłym imperfetto. Uczniowie przedstawiają swoje domysły dotyczące zastosowania tego czasu. Nauczyciel naprowadza uczniów lub w razie konieczności wyjaśnia zagadnienie.
W celu utrwalenia odmiany czasowników w czasie imperfetto uczniowie mogą wykonać wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (np. nr. 1 i 5).
Uczniowie zapoznają się z trzema nagraniami i wykonują ćwiczenie nr 1. Następnie wypowiadają się na temat tego, która osoba z nagrań według nich spędza/spędzała czas wolny w najciekawszy sposób.
Faza podsumowująca:
Uczniowie w parach opisują, jak wyglądał ich typowy dzień, kiedy mieli np. dziesięć lat. Następnie łączą się w inne pary i relacjonują wypowiedzi swoich poprzednich interlokutorów.
Nauczyciel przeprowadza mini dyskusję na temat wpływu technologii na zmiany w sposobie spędzania czasu wolnego.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. Uczniowie mogą również porozmawiać ze swoimi dziadkami i/lub rodzicami na temat tego, jak spędzali czas w dzieciństwie/młodości i opowiedzieć o tym na kolejnej lekcji.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Pliki audio stanowiące multimedium, mogą być wykorzystane podczas lekcji dotyczących życia codziennego, czasu wolnego, życia rodzinnego oraz opisu charakteru.