Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le attività extrascolastiche - Zajęcia pozalekcyjne
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemnie dotyczące obiektów sportowych;
łączy wyrazy tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo;
zna struktury gramatyczne i leksykalne umożliwiające komunikację językową na wydarzeń z przeszłości.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop, smartfon z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć, nawiązuje do zagadnienia zajęć pozalekcyjnych. Pyta uczniów, czy uczestniczą w jakichś zajęciach pozalekcyjnych i czy mogą powiedzieć, w jakich.
Nauczyciel czyta dialog w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego i gramatycznego. Prosi, aby uczniowie zwrócili uwagę na nowe słowa, które pojawiły się w tekście oraz na nowe konstrukcje gramatyczne.
Do dialogu dodane są trzy zadania pomagające w lepszym zrozumieniu poznanego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadań.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zleca uczniom, aby w dialogu znaleźli wyrażenia, w których pojawia się partykuła ci. Prosi, aby przeczytali je na głos.
Na podstawie informacji zawartych w tekście nauczyciel omawia nowe zagadnienie gramatyczne.
Następnie nauczyciel zwraca się do uczniów, aby zwrócili uwagę na zdanie: „Ma io non so ballare per niente”, które pojawiło się w tekście. Wyjaśnia znaczenie i użycie czasownika: sapere.
Nauczyciel pyta uczniów, czy zdarza im się pisać wiadomości mailowe. Omawia z jakich obowiązkowych elementów składa się taka wiadomość.
Następnie uczniowie przechodzą do pracy z multimedium, którym jest prezentacja interaktywna, przedstawiająca ofertę zajęć pozalekcyjnych. Zwraca się do wybranych uczniów, aby indywidualnie na głos przeczytali teksty znajdujące się na ulotkach oraz omówili ich zawartość.
Uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1‑2 do multimedium. Zadanie numer 3 uczniowie mogą wykonać w parach. Nauczyciel może przydzielić każde pytanie innej parze.
Po pełnym zapoznaniu się z całym materiałem leksykalnym oraz nowym zagadnieniem gramatycznym, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie lekcji nauczyciel może zadać uczniom pytania: Cosa fai dopo scuola?, Che cosa sai fare?
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie tych zadań interaktywnych, których uczniowie nie zdążyli wykonać w czasie lekcji, a w szczególności zadania 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Można podzielić uczniów na 5 grup, odpowiadających kolejnym ofertom zajęć pozaszkolnych. Każda grupa przygotowuje ustną prezentację zajęć z wybranej ulotki, którą przedstawia na forum klasy.