Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Ah, i soldi!... - Pieniądze, pieniądze…
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna podstawowe słownictwo dotyczące wymiany walut i wykorzystuje je w swoich wypowiedziach;
potrafi przeprowadzić rozmowę z urzędnikiem w banku i wymienić walutę;
zna i wykorzystuje w swoich wypowiedziach wyrażenia idiomatyczne i inne słownictwo związane z pieniędzmi;
powtarza i utrwala znajomość leksyki dotyczącej sposobów płatności.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzania materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna);
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca na forum klasy;
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia uczniom temat i cele lekcji. Następnie prosi ich o pracę w parach i wypisanie w ciągu 2 minut jak największej liczby słów i wyrażeń związanych z formami płatności. Po upływie tego czasu uczniowie w czteroosobowych grupach porównują wyniki swojej pracy.
Kolejnym etapem zajęć jest indywidualne zapoznanie się uczniów z dialogiem pt. Dopo il ritorno dalle vacanze i wykonanie (indywidualne lub w parach) znajdującego się pod nim ćwiczenia. Jego weryfikacja może nastąpić na forum klasy. Wówczas nauczyciel może zwrócić uwagę uczniów na to, że we Włoszech wymienia się walutę w bankach.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel zapowiada, że w kolejnej części zajęć uczniowie będą grać w grę, do której niezbędna jest znajomość słownictwa związanego z pieniędzmi, w tym z wymianą walut. Aby ułatwić uczniom przygotowanie się do quizu, wyświetla im na tablicy tabelę ze słownictwem związanym z wymianą walut. Chętni lub wybrani uczniowie na głos odczytują umieszczone w niej wyrażenia i przykłady ich użycia. Tabela 2 (Słownictwo związane z pieniędzmi) zostaje wyświetlona tylko częściowo (jedynie pierwsza kolumna) i uczniowie na forum klasy próbują podać definicje/znaczenie polskie/przykłady zastosowania zgromadzonej tam leksyki. Nauczyciel udziela wyjaśnień w przypadku trudności.
Po tym przygotowaniu uczniowie indywidualnie lub w parach rozwiązują Quiz sul cambio di valuta e sulle espressioni relative ai soldi i wykonują znajdujące się pod nim ćwiczenia.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 2, 5 z sekcji Sprawdź się.
W zależności od tego, ile czasu zostało do końca lekcji, nauczyciel może poprosić uczniów, by wymyślili po 2 pytania ze słownictwem dotyczącym pieniędzy i zadali je dwóm osobom w klasie. Wybrane osoby mogą przedstawić odpowiedzi kolegów na forum klasy.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie zapamiętanych w czasie zajęć słów i zwrotów, które wydają im się najbardziej przydatne/najbardziej im się spodobały. Jeśli pozwalają na to warunki czasowe, uczniowie mogą ułożyć z nimi zdania.
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą ponownie zagrać w grę np. przed sprawdzianem, w ramach powtórki. Nauczyciel może także poprosić ich o to, by każdy ułożył 2‑3 zdania/pytania podobne do tych zawartych w grze. Po ich zebraniu i poprawieniu można stworzyć podobny quiz przy użyciu internetowych narzędzi.