Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska, Agnieszka Woch
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Sei in forma? - Jesteś w formie?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne opisujące różnego typu sporty;
powtarza podstawowe przysłówki częstotliwości i wykorzystuje je do tworzenia wypowiedzi na temat aktywności sportowych;
tworzy proste wypowiedzi ustne i pisemne, w których przedstawia lubiane przez siebie aktywności, dzięki którym można utrzymać dobrą formę.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe.
Strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe), nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe, gamifikacja.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, co robią, żeby być w formie i czy używają aplikacji monitorujących aktywność fizyczną. Następnie wyjaśnia cel lekcji i prosi o zapoznanie się z tekstem Quanti passi fai oggi? w sekcji Przeczytaj/posłuchaj. Uczniowie czytają dialog, po czym wykonują polecenie do tekstu. Nauczyciel wypisuje na tablicy trudniejsze słowa.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z multimedium, które ma formę pliku audio. Jest to wywiad na temat zdrowego trybu życia z włoską instruktorką fitness. Uczniowie mają zwrócić szczególną uwagę na przedstawione w nim zalecenia na temat zdrowego trybu życia. Podczas słuchania uczniowie powinni robić notatki z tego, co usłyszeli, które później przedstawiają w klasie i w ten sposób grupa wymienia się informacjami pomocnymi w zrozumieniu tematu. W razie potrzeby plik może zostać odtworzony ponownie. Następnie uczniowie wykonują dwa ćwiczenia weryfikujące zrozumienie treści wywiadu i jedno ćwiczenie otwarte polegające na rozmowie na temat zawartych w nagraniu metod, które wykorzystują na co dzień we własnym życiu.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o podanie przykładów różnych aktywności pozwalających na utrzymanie formy. Sugeruje, by uczniowie próbowali użyć w wypowiedziach przysłówków. Jeśli już wcześniej zauważa trudności z ich użyciem i pozwala na to czas, może wykonać z uczniami ćwiczenia 1 i 8 z sekcji Sprawdź się.
Praca domowa:
Pozostałe ćwiczenia z sekcji sprawdź się (2‑7) oraz propozycja zapytania członków rodziny o aktywności, które według nich pomagają utrzymać dobrą formę.
Materiały pomocnicze:
Google Fit ora guarda ai punti cardio, https://www.ansa.it/canale_saluteebenessere/notizie/stili_di_vita/2018/08/23/google-fit-ora-guarda-ai-punti-cardio_1cb385e9-4112-40d8-a03d-9135c496e49b.html [dostęp 12.11.2021]
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas lekcji do powtórzenia słownictwa związanego ze zdrowym trybem życia.
W ramach pracy domowej uczniowie mogą nagrać własny krótki podcast, wcielając się w rolę dziennikarzy oraz instruktorów fitness.