Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: I prodotti alimentari – Produkty spożywcze
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa podstawowe produkty spożywcze po włosku.
Uczeń dobiera zwroty grzecznościowe takie jak grazie, prego, per favore odpowiednio do kontekstu.
Uczeń korzysta w sytuacjach komunikacyjnych z prostych wyrażeń określających ilość.
Uczeń konstruuje proste dialogi dotyczące zakupów spożywczych.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Uczeń zna struktury gramatyczne i leksykalne umożliwiające komunikację językową na temat żywności.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów;
strategie społeczne – zadawanie pytań.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach – niektóre ćwiczenia mogą być wykonywane w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer z dostępem do internetu, tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć, nawiązując do roli żywienia we włoskiej kulturze.
Nauczyciel prosi uczniów o stworzenie (ustnie, po polsku) krótkiego schematu dialogu ze sprzedawcą w sklepie spożywczym, np. powitanie, prośba o określone artykuły spożywcze, pytanie o cenę, płatność, pożegnanie.
Uczniowie czytają tekst pt. Al negozio di alimentari, starając się zrozumieć sytuację komunikacyjną i odnieść ją do tożsamego kontekstu w języku polskim, próbując dopasować poszczególne elementy dialogu do stworzonych schematów.
Nauczyciel wyjaśnia sytuację komunikacyjną zaistniałą w tekście, zwracając uwagę na nowe dla uczniów struktury językowe.
Faza realizacyjna:
Uczeń, z pomocą nauczyciela, identyfikuje w tekście pt. Al negozio di alimentari struktury leksykalne służące nazywaniu podstawowych produktów spożywczych, jednostek określających ich ilość oraz wyrażeń grzecznościowych.
Przy pomocy informacji zawartych w tekście wyjaśniającym zagadnienia gramatyczne, nauczyciel wyjaśnia znaczenie, prawidłowe zastosowanie i przykłady funkcjonalne zwrotów grzecznościowych: prego, grazie, per favore, scusa/scusi.
Do tekstu pt. Al negozio di alimentari dodane są dwa zadania pomagające w utrzymaniu skupienia uczniów na tekście. Pierwsze z nich polega na uzupełnieniu luk w zdaniach, w drugim należy wskazać fałszywe zdania.
Przy pomocy zamieszczonego w materiale słownika należy wyjaśnić wszystkie nieznane przez uczniów słowa z tekstu – niektóre z nich są już być może im znane. Warto, jako ciekawostkę kulturową, wprowadzić wyjaśnienie pojęć dotyczących dwóch popularnych rodzajów włoskiego sera.
Następnie należy przejść do pracy z multimedium, zaczynając od zapoznania się z nim. Multimedium składa się z trzech zestawów ilustracji przedstawiających artykuły spożywcze na ekspozycji sklepu. Po najechaniu kursorem myszki na dany obiekt wyświetla się jego włoska nazwa. Warto dać uczniom kilka minut na samodzielne zapoznanie się z multimedium, zaznaczając, że dzięki niemu poznają nazwy produktów spożywczych.
Po wstępnym zapoznaniu się uczniów z multimedium, celem powtórzenia materiału, nauczyciel wyświetla pojedyncze ilustracje przedstawiające produkty z multimedium i prosi uczniów o ich nazywanie po włosku. Można również poprosić uczniów o dobranie się w pary i wzajemne przepytywanie się z tych ilustracji.
Polecenia do multimedium służą aktywizacji procesu zapoznawania się z materiałem przedstawionym w multimedium. Polegają na dopasowaniu nazwy produktu do desygnatu znajdującego się na ilustracji.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel organizuje w klasie grę w odgadywanie słów po literze z materiału interaktywnego. Aby stworzyć sytuację współzawodnictwa, uczniowie mogą być podzieleni na grupy, które zdobywają po jednym punkcie za odgadnięcie właściwej litery i trzy punkty za odgadnięcie słowa. Punkty można także tracić, poprzez proponowanie liter nie należących do odgadywanego słowa. Na początku gry każda grupa startuje z pulą pięciu punktów. Wygrywa grupa, która na koniec rozgrywki zdobędzie najwięcej punktów.
Praca domowa:
Jako pracę domową można traktować zestaw ćwiczeń interaktywnych.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Może posłużyć do przeprowadzenia lekcji multimedialnej w klasie bądź być traktowane jako materiał uzupełniający do realizacji samodzielnie w domu.
Niektóre informacje zawarte w multimedium można pominąć celem dostosowania poziomu trudności i ilości materiału do poziomu wiedzy i zdolności językowych uczniów. Przy pracy z multimedium można skupić się wyłącznie na owocach i warzywach, pozostałe produkty zostawiając na później.
Multimedium może być użyte przed wykonywaniem ćwiczeń z nim związanych lub odwrotnie: uczniowie mogą najpierw zapoznać się z ćwiczeniami i pożądanym do ich wykonania zakresem informacji a następnie wyszukiwać potrzebne treści w multimedium.