Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Che tempo fa da voi? – Jaka jest u was pogoda?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń przyswaja słownictwo związane z pogodą.
Uczeń tworzy odpowiedzi na pytania dotyczące stanu pogody.
Uczeń potrafi określić i nazwać podstawowe strony świata.
Uczeń łączy wyrazy tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo.
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w grupach;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prezentuje temat i wyjaśnia cele lekcji. Prosi uczniów, aby w miejscu na notatki wpisali wyrazy związane z elementami pogody, które są im znane.
Nauczyciel prosi wybranych uczniów, aby przeczytali swoje notatki, a następnie zwraca się do wszystkich w klasie, aby w parach porównali swoje zapiski.
Nauczyciel czyta na głos dialog w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego, a następnie prosi uczniów o samodzielne przeanalizowanie tekstu.
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielnie wykonanie Poleceń 1 i 2 do tekstu źródłowego.
Nauczyciel pyta uczniów, czy tekst i ćwiczenia są dla nich zrozumiałe i czy mają jakieś pytania.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta uczniów, czy zauważyli w tekście wypowiedzi, które są ściśle związane z opisem pogody. Prosi uczniów o znalezienie ich w tekście i przeczytanie ich.
Następnie nauczyciel prezentuje materiał leksykalny i przedstawia różne sposoby tworzenia zdań, które są odpowiedzią na pytanie: Jaka jest pogoda?
Nauczyciel sprawdza wiedzę uczniów i pyta ich, czy wiedzą, co to jest „róża wiatrów”. Następnie prezentuje im mapę Włoch, załączoną do materiału i prosi, aby wymienili dowolne miasto, które znajduje się na północy kraju. Kolejno pyta o miasta, które znajdują się w poszczególnych częściach Włoch.
Nauczyciel prosi uczniów, aby obejrzeli multimedium.
Uczniowie oglądają multimedium, którym jest ilustracja interaktywna i zadają pytania w przypadku wątpliwości.
Następnie uczniowie samodzielnie wykonują polecenia 1 i 2 do multimedium.
W międzyczasie nauczyciel prosi poszczególnych uczniów, aby spróbowali indywidualnie na głos wykonać ćwiczenie 3.
Następnie, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie samodzielnie wykonują poszczególne zadania interaktywne.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta uczniów, co najbardziej podobało im się w czasie lekcji.
Jako podsumowanie nauczyciel prosi uczniów, aby wspólnie wykonali ćwiczenie 8 z zestawu zadań interaktywnych.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie pozostałych zadań interaktywnych, a w szczególności ćwiczenia 9 w wersji pisemnej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może zaproponować uczniom quiz. Prosi uczniów, aby przyjrzeli się mapie pogody, bez otwierania załączonych tekstów. Następnie sam opisuje pogodę w danym mieście, regionie. Uczniowie mają za zadanie odgadnąć, o które miejsce na mapie chodzi.