Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Artur Gałkowski, Tamara Roszak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La gerarchia dei valori - Hierarchia wartości
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa IV, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
nauczy się nazywać podstawowe wartości w języku włoskim;
będzie potrafił definiować podstawowe wartości ludzkie;
nauczy się mówić o wartościach i ich hierarchii, rozmawiając np. z autorytetami moralnymi w swoim otoczeniu.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur;
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo;
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych;
pozyskuje świadomość znaczenia języków obcych nowożytnych w różnych dziedzinach kultury cywilizacyjnej.
Strategie uczenia się:
strategie kognitywne;
strategie zapamiętywania;
strategie przetwarzanie materiału językowego;
strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej;
strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
strategia domysłu językowego;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
strategia pamięciowa (zapamiętywanie przez działanie – np. tworzenie zależności, powiązań);
kognitywizm (ćwiczenie stałych struktur);
zintegrowane nauczanie językowo‑przedmiotowe.
Formy pracy:
praca pod kierunkiem nauczyciela;
praca indywidualna;
praca w grupach (w zależności od liczebności klasy i strategii lekcyjnej);
praca w parach (również partnersko z nauczycielem).
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, słownik włosko‑polski, materiały piśmienne.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prosi uczniów, aby wynotowali, co jest dla nich najważniejsze w życiu: Indicate cinque cose che sono più importanti nella vostra vita? Usate i sostantivi con gli articoli determinativi.
Uczniowie mogą porównać między sobą wynotowane elementy: Paragonate tra di voi in gruppi di quattro persone o in coppie quello che avete indicato. Ci sono cose che si ripetono da ognuno?
Nauczyciel prosi o ustawienie wynotowanych elementów w rankingu ważności: Mettete le cose indicate nell’ordine d’importanza.
Na forum klasy sprawdzane są elementy, które znajdują się na pierwszym, drugim i kolejnych miejscach w rankingu poszczególnych uczniów, np. la famiglia, la salute, la felicità, la pace, il successo, il sapere, l’amicizia…
Nauczyciel pyta, jak można ogólnie nazwać wszystkie wynotowane elementy, naprowadzając na termin i valori. Objaśnia także, że lista rankingowa stworzona przez uczniów może być ich krótką, ale podstawą hierarchią wartości (la gerarchia dei valori).
W uzupełnieniu uczniowie zapoznają się z notatką wprowadzającą do lekcji.
Można nawiązać do bezpośredniego związku rzeczownika il valore z czasownikiem valere, przypominając odmianę tego ostatniego oraz użycie, np. w pytaniach: Che cosa vale di più per te nella vita?; Quanto valgono per te i tuoi amici?; Che cosa vale tanto nel percorso educativo?
Faza realizacyjna:
Nauczyciel powtarza pytania zawarte w notatce wprowadzającej. Prosi, aby uczniowie zastanowili się nad odpowiedzią po przerobieniu całej lekcji.
Uczniowie analizują tekst źródłowy, szukając odpowiedzi na zaproponowane polecenie.
Nauczyciel objaśnia nieznane słownictwo; zwraca uwagę na dokładne objaśnienie form rzeczownikowych oraz czasownikowych we wskazywaniu określonych wartości w omawianej hierarchii (np. „fare la differenza” oraz „contribuire”).
Uczniowie mogą odczytać na głos zaproponowany tekst, zwracając uwagę na prawidłową wymowę wyrazów i kładzenie akcentów intonacyjnych na elementy, których wagę chcemy podkreślić.
Odpowiadają na polecenie wprowadzające i wykonują dwa ćwiczenia towarzyszące tekstowi.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z listą wartości i pochodnych przymiotników, podając tłumaczenia nieznanych terminów, ich definicje lub podstawowe synonimy po włosku. W miarę możliwości można podjąć się kategoryzacji proponowanych wartości, np. le competenze; i sentimenti; le virtù.
Nauczyciel przedstawia informacje gramatyczne związane z zaawansowanym tworzeniem gerundio (czasowników zwrotnych) i ich praktycznym zastosowaniem.
Uczniowie zapoznają się z proponowanym filmem edukacyjnym w ramach multimedium.
Wynotowują określenia, które według nich związane są z hierarchią wartości bohatera wywiadu (odpowiedź na polecenie główne).
Nauczyciel objaśnia mniej znane słownictwo; zwraca uwagę na terminy poznane podczas lekcji. Jeśli zrozumienie dialogu (jego niektórych fragmentów) stanowi trudność, uczniowie mogą śledzić transkrypcję.
Uczniowie wykonują trzy zadania towarzyszące multimedium.
W ramach utrwalenia treści i nowych informacji leksykalno‑gramatycznych wykonują kolejne ćwiczenia w sekcji Sprawdź się: ćw. 1 - testy wielokrotnego wyboru; ćw. 2 – dobieranie w pary (rzeczownik + pochodny przymiotnik); ćw. 3 – użycie gerundio; ćw. 4 – dobieranie w pary (znaczenia przeciwne); ćw. 5 – krzyżówka; ćw. 6 – rozsypanka wyrazowa (tworzenie zdań pochodzących z treści lekcji).
Faza podsumowująca:
Uczniowie powracają do swoich krótkich list najważniejszych wartości. Nauczyciel pyta, czy wprowadziliby do nich jakieś zmiany, uzupełnienia. Listy mogą być rozwijane.
Mogą wzajemnie się odpytać ze znajomości nazw wartości na podstawie pochodnych przymiotników.
Na zakończenie powracają do pytań postawionych w tekście wprowadzającym do lekcji. Udzielają krótkich odpowiedzi.
Praca domowa:
Jako pracę domową zaleca się ćwiczenia 7 i 8.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie mogą przygotować kanwę wywiadu ze znaną osobą, z którą będą rozmawiać o jej hierarchii wartości. Wywiad mogą także przeprowadzić między sobą, wcielając się w określone role wybranych osób (np. własnego rodzina, dyrektora szkoły, prezydenta kraju).