Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Joanna Ciesielka
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Unisciti a noi! Insieme possiamo cambiare il mondo - Przyłącz się do nas! Razem możemy zmieniać świat
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna formy trybu rozkazującego drugiej osoby liczby pojedynczej oraz pierwszej i drugiej osoby liczby mnogiej.
wykorzystuje w swoich wypowiedziach formy drugiej osoby liczby pojedynczej oraz pierwszej i drugiej osoby liczby mnogiej.
zna formy zaimków dopełnienia bliższego, dalszego oraz zaimków zwrotnych i ich miejsce w zdaniach z użyciem drugiej osoby liczby pojedynczej oraz pierwszej i drugiej osoby liczby mnogiej trybu rozkazującego.
stosuje w swoich wypowiedziach w trybie rozkazującym powyższe formy zaimków.
przedstawia w swoich wypowiedziach różne formy wolontariatu.
formułuje zdania dotyczące konieczności wykonania określonych zadań w ramach działalności wolontariackiej.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne oraz kulturowe.
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne.
Strategie zapamiętywania.
Strategie przetwarzania materiału językowego.
Strategie pozyskiwania wiedzy kulturowo‑językowej.
Strategie zadaniowe.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe)
kognitywizm
nauczanie hybrydowe
lekcja odwrócona
Formy pracy:
Praca na forum.
Praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop z dostępem do internetu, głośniki, tablica interaktywna, materiały piśmiennicze, materiały fotograficzne związane z formami wolontariatu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Jako że zajęcia mają mieć formę lekcji odwróconej, na poprzednim spotkaniu nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem rozpoczynającym materiał, wykonanie do niego ćwiczenia oraz o przeczytanie zamieszczonych pod nim informacji i zrobienie notatki z najważniejszych zagadnień.
W początkowej fazie zajęć nauczyciel pyta uczniów o to, jak spędzają czas wolny i czy któryś z nich zajmuje się wolontariatem, a jeśli nie, to czy po lekturze tekstu rozpoczynającego materiał chciałby poświęcić swój czas, by pomóc innym.
Faza realizacyjna:
Po tej krótkiej rozgrzewce wybrani uczniowie przedstawiają na forum informacje zdobyte w czasie lektury części gramatycznej. Następnie podają wskazane przez nauczyciela formy trybu rozkazującego drugiej osoby liczby pojedynczej oraz pierwszej i drugiej osoby liczby mnogiej. Tę część zajęć można przeprowadzić np. w formie gry w kółko i krzyżyk.
Kolejnym etapem jest praca indywidualna z ilustracją interaktywną i wykonanie znajdujących się pod nią ćwiczeń.
W czasie zajęć można wykonać jeszcze zadania 1, 4, 7 z sekcji Sprawdź się.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pokazuje uczniom materiał fotograficzny i prosi ich o podanie propozycji zachowań w przedstawionych sytuacjach (z użyciem drugiej osoby liczby pojedynczej trybu rozkazującego).
Praca domowa:
Jako pracę domową uczniowie wykonują pozostałe ćwiczenia z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może poprosić uczniów, by na podstawie tytułów tekstów dotyczących różnych form wolontariatu dokonali opisu czynności, które te formy obejmują. Następnie uczniowie porównują swoje teksty z tymi przedstawionymi na ilustracji.