Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Lo shopping online - Zakupy online
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące zakupów przez internet.
Uczeń stosuje w swoich wypowiedziach tryb rozkazujący imperativo.
Uczeń udziela rad i wskazówek dotyczących robienia zakupów przez internet.
Uczeń potrafi założyć konto w włoskim sklepie internetowym oraz złożyć zamówienie.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych.
Strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, ćwiczenie używania i rozumienia języka obcego w naturalnych kontekstach.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych.
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe;
webquest.
Formy pracy:
Praca indywidualna, praca w grupie, praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, głośniki lub słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat oraz cele lekcji i krótko zapowiada jej przebieg. Następnie zadaje uczniom pytania: “Avete mai comprato qualcosa in internet?”, “Vi piace lo shopping online?”, “Avete mai avuto problemi con i vostri ordini online?” celem zachęcenia ich do krótkiej dyskusji. Uczniowie przeprowadzają burzę mózgów, starając się odpowiedzieć na pytanie otwarte umieszczone przed tekstem dotyczącym zakupów online. W razie potrzeby szukają informacji i słownictwa w internecie metodą webquestu. Po tym wprowadzeniu uczniowie czytają tekst umieszczony na początku sekcji Przeczytaj/posłuchaj i wykonują zadanie znajdujące się pod tekstem.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu tekstu i przed przystąpieniem do pracy z multimedium, należy omówić kolejną część materiału – tekst dotyczący słownictwa związanego z zakupami przez internet oraz zawierający przypomnienie trybu rozkazującego imperativo. Celem przećwiczenia trybu rozkazującego uczniowie wykonują zadanie nr 5 z sekcji Sprawdź się. Dodatkowo uczniowie powinni stworzyć po dwa zdania zawierające tryb rozkazujący oraz słownictwo związane z tematem zajęć.
Następnie należy przejść do pracy z multimedium. Jest to prezentacja składająca się z 10 slajdów, przedstawiająca proces złożenia zamówienia w sklepie internetowym. Wskazane jest wspólne oglądanie tej prezentacji w klasie – większość informacji odczytywana jest przez lektora. Uczniowie najpierw zapoznają się z treścią poleceń do multimedium, a w czasie odtwarzania prezentacji robią notatki mające pomóc im w wykonaniu zadań. Prezentację należy odtworzyć dwukrotnie, chyba że uczniowie zrozumieją już po pierwszym odsłuchaniu wszystkie informacje potrzebne do wykonania ćwiczeń. Po zakończeniu pracy z prezentacją interaktywną należy przejść do zestawu zadań interaktywnych celem utrwalenia zrealizowanego materiału.
Faza podsumowująca:
W celu podsumowania pracy z materiałem interaktywnym można zaproponować uczniom opracowanie instrukcji składania zamówienia w sklepie internetowym (w punktach) – może to być praca samodzielna, w parach lub w grupach kilkuosobowych.
Nauczyciel organizuje w klasie grę w odgadywanie słów po literze z materiału interaktywnego. Uczniowie mogą być podzieleni na grupy, które zdobywają po jednym punkcie za odgadnięcie właściwej litery i trzy punkty za odgadnięcie słowa. Punkty można także tracić, poprzez proponowanie liter nie należących do odgadywanego słowa. Na początku gry każda grupa startuje z pulą pięciu punktów. Pierwsze miejsce zajmuje grupa, która na koniec rozgrywki zdobędzie najwięcej punktów.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności: 1, 3, 4, 7, 8.
Uczniowie piszą wypracowanie na temat: La spesa online e tradizionale a confronto.
Materiały pomocnicze:
Gli spaghetti alla carbonaraGli spaghetti alla carbonara
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa z tematyki związanej z zakupami. Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów związanych z zakupami, a także nowymi technologiami.