Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le calamità naturali - Katastrofy naturalne
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opisuje zjawiska związane z katastrofami naturalnymi;
charakteryzuje poszczególne zjawiska naturalne;
interpretuje przedstawione zdjęcia i materiały audio;
kategoryzuje przyczyny powstawania katastrof naturalnych;
wnioskuje na podstawie zdjęć i materiałów wizualnych ukazujących sytuacje, jakie są przyczyny ich powstania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
odczuwa satysfakcję, ponieważ potrafi zrozumieć przekaz medialny w języku włoskim;
poszerza swoją wiedzę na temat zjawisk naturalnych występujących w innych krajach niż Polska;
potrafi sam opowiedzieć o poszczególnych katastrofach naturalnych oraz wyjaśnić ich przyczynę.
porównuje przedstawione sytuacje do sytuacji dziejących się w jego kraju, rozwija to jego wrażliwość kulturową.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna;
praktyczna.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (zadaniowe);
metoda kognitywna;
nauczanie wielozmysłowe.
Formy pracy:
praca w parach;
praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie o to, jakie katastrofy naturalne mogą ich zdaniem występować we Włoszech. Pyta, czy istnieją pewne tego typu zjawiska, które nie mają miejsca w Polsce wcale, bądź w dużym natężeniu.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie polecenia do tekstu „Alluvione a Venezia”. Prosi wybranego ucznia o odpowiedź na zawarte w nim pytanie.
Nauczyciel odtwarza nagranie z treścią tekstu oraz prosi ich o wykonanie zadania, które znajduje się pod nim.Nauczyciel przechodzi do omówienia nowych zagadnień gramatycznych, czyli użycia spójników „perché” i „perciò”. Prosi uczniów o skonstruowanie przynajmniej jednego zdania z użyciem każdego z nich, następnie prosi wybrane osoby o odczytanie zdań.
Nauczyciel następnie przechodzi do przedstawienia multimedium, jakim jest plik audio – prosi wybranego ucznia o odczytanie polecenia i odpowiedź na zawarte w nim pytanie. Następnie prosi o wykonanie ćwiczenia, które poprzedza nagranie.
Nauczyciel odtwarza nagranie i zatrzymuje je po fragmencie dotyczącym pożaru. Pyta uczniów, o jakiej ich zdaniem katastrofie była mowa w odsłuchanym fragmencie. Po uzyskaniu odpowiedzi odtwarza do końca resztę nagrania.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie zadania znajdującego się pod plikiem audio.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel prosi uczniów o skonstruowanie 3 dowolnych pytań z użyciem słowa „perché”, które będą następnie mogli zadać swojemu koledze/koleżance. Następnie w parach uczniowie odpowiadają pełnymi zdaniami na swoje pytania.
Praca domowa:
Pracą domową jest również wykonanie wszystkich zadań z sekcji „Sprawdź się”.
Materiały pomocnicze:
Wydrukowane uprzednio zdania przykładowe, które pojawiły się w tekście właściwym – nauczyciel drukuje je jednak bez zachowania pisowni dużą literą i kropki kończącej zdanie. Nauczyciel przygotowuje po jednym zestawie na parę – rozcina zdania złożone, osobno odcina również spójnik, np.
non ho fame / perciò / non mangio;
non mangio / perché / non ho fame.
Uczniowie mają za zadanie poukładać odpowiednio zdania z rozsypanych elementów.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Uczniowie rozwijają transkrypcję nagrania. Odtwarzają fragment nagrania, śledząc tekst, następnie powtarzają go na głos, robią tak do końca całego nagrania. Następnie odczytują sami na głos cały tekst, naśladując ton spikera radiowego.