Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: L’associazione internazionale Slow Food - Międzynarodowa organizacja Slow Food
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa III, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo związane z ruchem Slow Food.
Uczeń rozumie krótkie komunikaty pisemne i ustne dotyczące idei Slow Food.
Uczeń posiada podstawowe informacje dotyczące idei Slow Food.
Uczeń odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce.
Uczeń wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Strategie kognitywne - rozumienie i używanie słownictwa w naturalnych kontekstach.
Strategie kompensacyjne - domysł językowy, odgadywanie znaczenia tekstu.
Strategia kognitywna - analiza i ćwiczenie stałych struktur.
Strategie pamięciowe - tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, powtarzanie i utrwalanie poznanych struktur, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego.
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna
nauczanie polisensoryczne
podejście komunikacyjne
Formy pracy:
Praca indywidualna,
w parach (lub małych grupach),
na forum klasy.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu,
rzutnik lub tablica multimedialna,
(lub odtwarzacz plików audio),
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się przedstawieniem tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Następnie nauczyciel wprowadza temat lekcji prowokując burzę mózgów: nauczyciel zapisuje na tablicy hasło Slow Food i prosi uczniów o podawanie skojarzeń, jakie to hasło u nich wywołuje.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst pt. “L’intervista a Franco Mancini dall’associazione internazionale Slow Food” starając się zrozumieć (korzystając z załączonego słownika) nakreśloną sytuację i ogólny kontekst.
Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia tekstu, prosząc uczniów o realizację w parach zadania nr 1, które następnie sprawdza na forum klasy.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na występujące w tekście słownictwo związane z ruchem Slow Food.
Nauczyciel, korzystając z leksyki zebranej w niniejszym materiale, prezentuje uczniom główne cele ruchu Slow Food, zwracając ich uwagę na nowe, przydatne w tym temacie słownictwo.
Nauczyciel prosi uczniów o sformułowanie i zaprezentowanie na forum klasy zdań z wykorzystaniem nowego słownictwa (może też przygotować dla uczniów zdania do tłumaczenia).
Uczniowie przechodzą do pracy z multimedium (zestaw 4 gier interaktywnych), której celem jest utrwalenie nowego słownictwa. Jeśli jest to technicznie możliwe, uczniowie powinni pracować z multimedium indywidualnie lub w małych zespołach.
Nauczyciel może wprowadzić element rywalizacji, tworząc zestawienie punktacji poszczególnych uczniów lub zespołów.
Faza podsumowująca:
W końcowej fazie lekcji nauczyciel prosi uczniów, aby pracując w parach, wykonali ćwiczenie 8 z sekcji Sprawdź się. Uczniowie mogą wykonać to ćwiczenie również w formie dyskusji na forum klasy.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczeń może wykonać niewykorzystane podczas zajęć ćwiczenia z sekcji Sprawdź się lub też ćwiczenia do multimedium.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, np. w ramach powtórzenia materiału leksykalnego przed sprawdzianem.
Multimedium może być też wykorzystane podczas innej lekcji z zakresu tematycznego: zdrowe odżywianie / zdrowy styl życia.