Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Elżbieta Tomasi‑Kapral
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Mangi sano? - Czy zdrowo się odżywiasz?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie słownictwo dotyczące zdrowego odżywiania się, zna nazwy podstawowych produktów żywnościowych;
potrafi uzgodnić z rzeczownikiem formę zaimka przymiotnego nieokreślonego nessuno i zastosować ten zaimek w odpowiednim kontekście;
potrafi uzgodnić z rzeczownikiem formę zaimków przymiotnych nieokreślonych alcune i alcuni oraz zastosować te zaimki w odpowiednim kontekście;
potrafi zastosować poprawnie zaimek przymiotny nieokreślony qualche;
odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
Konstruktywizm.
Strategia kompensacyjna (domysł językowy).
Strategia komunikacyjna.
Strategia kognitywna (analiza i ćwiczenie stałych struktur).
Metody i techniki nauczania:
Metoda kognitywna.
Nauczanie polisensoryczne.
Podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy pracy:
Praca indywidualna.
Praca w parach.
Praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Komputer z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, (lub odtwarzacz plików audio), materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć. Nauczyciel zachęca uczniów do podania włoskich nazw znanych im produktów żywnościowych, dzieląc je na dwie grupy: zdrowe i niezdrowe (nauczyciel zapisuje propozycje uczniów na tablicy).
Faza realizacyjna:
Uczniowie, pracując indywidualnie, wykonują test dotyczący zdrowego odżywiania. Nauczyciel proponuje pracę ze słownikiem w przypadku braku zrozumienia niektórych kluczowych dla kontekstu słów.
Uczniowie prezentują swoje wyniki na forum klasy, a nauczyciel zapisuje je na tablicy, tworząc statystykę. Aktywność tę można również przeprowadzić anonimowo (uczniowie zapisują swój wynik na kartkach, które zbiera nauczyciel i na ich podstawie tworzy statystykę).
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na zawarte w teście zaimki przymiotne nieokreślone (alcuni/alcune, qualche oraz nessuno), następnie wyjaśnia zasady ich stosowania i uzgadniania z rzeczownikiem.
Uczniowie wykonują ćwiczenie nr 4 z sekcji Sprawdź się, które sprawdza stopień zrozumienia omówionego zagadnienia gramatycznego.
Uczniowie zapoznają się z poleceniem nr 2 do multimedium, a następnie słuchają pierwszej części wywiadu z dietetykiem.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w małych grupach, tworzą w oparciu o informacje zawarte w teście i w pierwszej części wywiadu z dietetykiem przykłady zdrowego śniadania, obiadu lub kolacji (każda grupa wybiera jeden posiłek), a następnie prezentują swoje propozycje na forum klasy.
Praca domowa:
Uczniowie słuchają drugiej części wywiadu z dietetykiem i realizują plecenie nr 3 do multimedium oraz wykonują zadanie nr 8 z sekcji Sprawdź się.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium, jakie stanowią dwa pliki audio, może być wykorzystane w całości podczas zajęć lub do samodzielnej pracy ucznia w domu, w celu rozszerzenia słownictwa z zakresu żywienia.
Multimedium może zostać również wykorzystane jako materiał uzupełniający do zakresu tematycznego zdrowie (zdrowe odżywianie).