Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Justyna Groblińska, Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Andiamo allo stadio! - Idziemy na stadion!
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne opisujące infrastrukturę stadionową i ulubione kluby piłkarskie;
wykorzystuje poznane słownictwo do tworzenia wypowiedzi na temat stadionu i ulubionych klubów piłkarskich;
poznaje stopień najwyższy bezwzględny przymiotników i tworzy je w prostych wypowiedziach ustnych i pisemnych.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe;
strategie kognitywne.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
gamifikacja.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
Podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do Internetu, tablica multimedialna lub projektor, głośniki, artykuły piśmiennicze; atrybutem dodatkowym mogą być piłka i mapa Włoch.
Podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu, artykuły piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, czy kiedykolwiek byli na stadionie, czy kiedykolwiek byli na meczu na żywo, czy kiedykolwiek obejrzeli mecz transmitowany, czy zgadzają się z myślą Alberta Camusa:
Non c’è un altro posto del mondo dove l’uomo è più felice che in uno stadio di calcio
.Orientuje się, czy ma do czynienia z entuzjastami piłki nożnej, czy z osobami nie najlepiej znającymi tę dyscyplinę sportu, czy też może i z jednymi i z drugimi.
Stara się wykorzystać wiedzę tych pierwszych i wzbudzić zainteresowanie tych drugich.
Wskazuje piłkę nożną jako istotny element kulturowy zarówno we Włoszech, jak i w Polsce.
Przedstawia to, co łączy football włoski i polski, np. wspomina o polskich piłkarzach w Serie A i włoskich piłkarzach w Ekstraklasie.
Zaprasza do obejrzenia katalogu, w którym opisane są najważniejsze elementy stadionu.
Zachęca do aktywnego uczestnictwa w lekcji.
Atrybutem wykorzystywanym na lekcji może być mała piłka podawana z rąk do rąk w momencie udzielania głosu kolejnej osobie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel poleca przeczytać tekst o włoskiej piłce nożnej, a następnie wysłuchać go tak, aby uczniowie mogli wykonać do niego polecenie.
Następnie nauczyciel pyta, czy wszystkie elementy tekstu są zrozumiałe. Jeśli nie, pomaga je zrozumieć. Nawiązuje w rozmowie na forum do treści tekstu. Kontynuuje rozmowę z wprowadzenia.
Pyta, jakie inne włoskie kluby i jakich znanych włoskich piłkarzy znają uczniowie, pyta o miasta, w których są siedziby najbardziej znanych włoskich klubów, itp. Wykorzystuje mapę i proponuje uczniom, by wskazali miasta, o których mowa.
Następnie nauczyciel wciela się w rolę przewodnika oprowadzającego uczniów po stadionie i omawia poszczególne karty katalogu interaktywnego z uczniami.
Na koniec pyta, która perspektywa podoba się uczniom najbardziej – piłkarzy, trenera, sędziego czy może kibiców, czy znają jakieś stadiony lokalne, a może te o renomie światowej, itd.
Wspominając dwa fragmenty tekstu o włoskiej piłce nożnej, nauczyciel objaśnia budowę przymiotników w stopniu najwyższym bezwzględnym. Omawia tekst właściwy i prosi uczniów o podanie analogicznych przykładów przymiotników.
W celu powtórzenia poznanego w katalogu słownictwa oraz materiału gramatycznego poleca wykonanie trzech poleceń do multimedium.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta niektórych uczniów o przykłady zapamiętanego słownictwa, innych o przykłady zapamiętanych form gramatycznych, jeszcze innych o nazwy włoskich klubów i nazwiska włoskich piłkarzy.
Praca domowa:
Z uwagi na czasochłonność materiału wszystkie ćwiczenia z działu Sprawdź się są przewidziane jako praca domowa. Nauczyciel może także zachęcić do pogłębiania wiedzy na temat piłki nożnej z branżowej prasy, internetowych portali czy wielojęzycznych słowników, takich jak ten wskazany w materiałach pomocniczych.
Materiały pomocnicze:
Słowniczek piłkarski z minirozmówkami. Polski, niemiecki, angielski, francuski, włoski, hiszpański, PONS, LektorKlett, Poznań 2008.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może zachęcić do wykorzystania multimedium w parach, gdzie jeden uczeń oprowadza drugiego. Następnie uczniowie mogą szukać w internecie ogólnodostępnych materiałów (zdjęć, filmików, opisów) stadionów z innych miast czy krajów.
Uczniowie, inspirując się leksyką zawartą w katalogu multimedialnym, mogą wymyślić slogany kibiców i przedstawić je na forum klasy na kolejnych zajęciach.