Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Le inventrici e gli inventori italiani - Włoskie wynalazczynie i wynalazcy
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A2
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie i stosuje w swoich wypowiedziach słownictwo dotyczące najważniejszych włoskich wynalazków i sylwetek wynalazców lub wynalazczyń;
przetwarzając informacje z różnych źródeł, tworzy krótkie noty biograficzne wynalazców lub wynalazczyń;
stosuje w swoich wypowiedziach ustnych i pisemnych na temat wynalazków, wynalazców lub wynalazczyń czasowniki odmieniające się w czasie imperfetto w sposób nieregularny.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego, wprowadzanie słów i zwrotów do kontekstu sytuacyjnego, używanie skojarzeń wzrokowych i słuchowych;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, ćwiczenie używania i rozumienia języka obcego w naturalnych kontekstach;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów czytanych i słuchanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – współodczuwanie, organizowanie procesu uczenia.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe;
webquest.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupie;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
Komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, głośniki lub słuchawki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji, oraz krótko zapowiada jej przebieg.
Nauczyciel zadaje uczniom pytanie: „Conoscete inventori o inventrici italiani?”, „Che invenzioni italiane conoscete?”. Jeśli uczniowie nie będą w stanie odpowiedzieć na te pytania, nauczyciel naprowadza ich, podając kilka charakterystycznych nazwisk włoskich wynalazców i wynalazczyń, takich jak Marconi, Volta czy Montessori.
Następnie uczniowie metodą webquestu próbują stworzyć listę najważniejszych włoskich wynalazców, wynalazczyń i ich wynalazków oraz osiągnięć. Hasła (nazwiska i wynalazki/osiągnięcia) są zapisywane przez nauczyciela na tablicy.
Uczniowie próbują odpowiedzieć na pytanie zamieszczone przed tekstem na początku sekcji Przeczytaj/posłuchaj, a następnie czytają tekst.
Po przeczytaniu tekstu o Guglielmo Marconim uczniowie wykonują zadanie typu prawda‑fałsz, zamieszczone poniżej.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjaśnia i zapisuje na tablicy odmianę nieregularnych czasowników w czasie imperfetto, nawiązując do łacińskiej etymologii ich odmiany.
Uczniowie tworzą kilka zdań zawierających czasowniki w czasie imperfetto, których odmianę właśnie poznali.
W celu utrwalenia odmiany tych czasowników, uczniowie wykonują zadania nr 2 i 3 z sekcji Sprawdź się.
Multimedium to interaktywna mapa Włoch z zaznaczonymi punktami odpowiadającymi miejscom pochodzenia włoskich wynalazców i wynalazczyń. Kliknięcie na dany punkt powoduje rozwinięcie karty ze zdjęciami, notką biograficzną oraz krótkim opisem wynalazku. Uczniowie starają się przyporządkować wynalazki z kart do dziedzin nauki i techniki, próbując odgadnąć znaczenie nieznanych im wyrazów
Po zakończeniu pracy z mapą, uczniowie wykonują ćwiczenia do multimedium. Mają one na celu dalsze utrwalenie wiadomości na temat włoskich wynalazców i wynalazczyń.
Faza podsumowująca:
W celu podsumowania pracy z materiałem interaktywnym uczniowie dzielą się na kilkuosobowe grupy i grają w grę „Kim jestem?” („Chi sono?”) z użyciem nazwisk włoskich oraz polskich wynalazców i wynalazczyń. Jeden z uczniów losuje karteczkę z nazwiskiem wynalazcy lub wynalazczyni, następnie, nie oglądając jej, umieszcza ją sobie na czole (ewentualnie kartka jest przekazywana do odczytania wszystkim pozostałym osobom w grupie, bez zdradzania informacji losującemu/losującej). Następnie zadaje pytania na temat wylosowanej przez siebie osoby. Powinny to być pytania zamknięte, czyli takie, które dopuszczają wyłącznie odpowiedź „tak” lub „nie”. Uczeń, który losował karteczkę, stara się tym samym odgadnąć, o jaką osobę chodzi. Po odgadnięciu, kartkę losuje kolejna osoba z grupy.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą wykonać ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć. W szczególności: 1, 4, 6, 7, 8.
Materiały pomocnicze:
Karteczki z nazwiskami polskich i włoskich wynalazców i wynalazczyń, np.
Guglielmo Marconi
Bartolomeo Cristofori
Maria Skłodowska‑Curie
Niccolò Copernico
Alessandro Volta
Galileo Galilei
Maria Montessori
Antonio Meucci
Rita Levi‑Montalcini
Leonardo da Vinci
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu ze słownictwa z tematyki związanej z techniką czy sławnymi postaciami z historii Włoch.
Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów związanych z techniką a także historią Włoch.