Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Strutture sanitarie - Placówki medyczne
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa II, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
przyswaja formy leksykalne służące do budowy poprawnych językowo zdań;
konstruuje proste wypowiedzi ustne i pisemnie dotyczące placówek medycznych;
łączy wyrazy, tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo;
zna struktury leksykalne umożliwiające komunikację językową potrzebną do rozmowy z pracownikami służby zdrowia;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego;
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
konektywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu/ tablica multimedialna lub rzutnik, głośniki, materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i podstawowe cele zajęć oraz nawiązuje do tematyki służby zdrowia. Pyta uczniów, czy znaleźli się kiedyś na pogotowiu ratunkowym.
Nauczyciel zwraca się do uczniów, aby przeczytali pierwsze polecenie, a następnie zapoznali się z dialogiem. Prosi ich, aby zanotowali wszystkie słowa, które kojarzą się im z tematyką służby zdrowia.
Do dialogu dodane są dwa zadania pomagające w lepszym zrozumieniu poznanego materiału. Nauczyciel prosi uczniów o ich wykonanie.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą na jakiej zasadzie i według jakiej kolejności przyjmowani są pacjenci w polskich placówkach pogotowia ratunkowego. Uczniowie wypowiadają się na forum grupy. Następnie nauczyciel zleca uczniom, aby przeczytali informacje, które są zamieszczone pod zadaniami do dialogu.
Nauczyciel wspólnie z uczniami analizuje tabelę prezentującą zasady pierwszeństwa w przyjęciu na pogotowie ratunkowe we Włoszech. Zwraca uwagę na to, że pogotowie jest miejscem przeznaczonym dla osób najbardziej potrzebujących, z zagrożeniem życia lub zdrowia.
Następnie nauczyciel wspólnie z uczniami przechodzi do obejrzenia mapy myśli. Prosi uczniów, aby dokładnie zapoznali się z tekstami zamieszczonymi w multimedium. Następnie proponuje, aby uczniowie w parach na zasadzie pytań i odpowiedzi porozmawiali na temat czynności wykonywanych przez poszczególnych pracowników służby zdrowia.
Po dokładnym zapoznaniu się z treścią umieszczoną na mapie myśli, uczniowie samodzielnie wykonują zadania umieszczone pod multimedium. W celu utrwalenia treści znajdujących się na mapie nauczyciel może zmotywować uczniów do wypowiedzi ustnych, zadając pytania typu: Quali sono i tipi di strutture sanitarie? Chi lavora in ... (per esempio: centro riabilitativo)? Quali servizi si svolgono in ... (per esempio: centro riabilitativo)?
Po pełnym zapoznaniu się z całym materiałem leksykalnym, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie mogą przejść do zestawu ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie mogą zadawać pytania w przypadku wątpliwości.
W międzyczasie nauczyciel proponuje uczniom, aby przygotowali wypowiedź do zadania 7 i zaprezentowali ją przed resztą grupy.
Faza podsumowująca:
Na zakończenie zajęć nauczyciel proponuje uczniom, aby w oparciu o kolory kodów opisali kolejność przyjęć pacjentów na pogotowiu ratunkowym.
Praca domowa:
Jako pracę domową można zlecić uczniom wykonanie zadania 8.
Materiały pomocnicze:
Pomocniczo można wykorzystać fragmenty innych e‑materiałów dotyczących opieki zdrowotnej:
Kit di pronto soccorsoKit di pronto soccorso
In ospedaleIn ospedale
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium można wykorzystać jako bazę do przygotowania grupowej prezentacji przedstawiającej różne placówki służby zdrowia, zawierającej bardziej rozbudowane treści, w tym np. mini dialogi.
Może być też wykorzystane przez uczniów podczas nauki w domu w celu utrwalenia poznanego na lekcji materiału.