Scenariusz dla nauczyciela
Autorzy: Elżbieta Tomasi‑Kapral, Artur Gałkowski, Damian Rogala, Piotr Kowalski
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Ti piace uscire con gli amici? - Lubisz spotykać się z przyjaciółmi?
Grupa docelowa: II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
rozumie słownictwo dotyczące zainteresowań i korzysta z niego tworząc własne wypowiedzi ustne i pisemne;
potrafi odmieniać i poprawnie stosować w zdaniu czasownik piacere;
zna zasady tworzenia i stosowania w języku włoskim akcentowanych i nieakcentowanych form zaimków dopełnienia dalszego;
samodzielnie tworzy zdania z wykorzystaniem zaimków dopełnienia dalszego;
odpowiednio dobiera środki leksykalne i gramatyczne, tworząc poprawne wypowiedzi dotyczące prezentowanych podczas zajęć treści.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
uczestniczy aktywnie w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i dokonuje samooceny postępów w nauce;
wykorzystuje w realnych sytuacjach nabyte podczas zajęć umiejętności.
Strategie uczenia się:
konstruktywizm;
strategia kompensacyjna (domysł językowy);
strategia komunikacyjna;
strategia kognitywna (analiza i ćwiczenie stałych struktur).
Metody i techniki nauczania:
metoda kognitywna;
nauczanie polisensoryczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe).
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu/rzutnik lub tablica multimedialna (lub odtwarzacz plików audio)/ materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Lekcja rozpoczyna się od przedstawienia tematu i podstawowych celów realizowanych podczas zajęć.
Nauczyciel zaprasza uczniów do utworzenia listy zainteresowań i aktywności, które wykonują w czasie wolnym. Nauczyciel wspiera uczniów, zapisując na tablicy nowe słówka.
Nauczyciel może zadać uczniom pytanie: Cosa fai nel tuo tempo libero?
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają tekst z sekcji Przeczytaj/posłuchaj, starając się zrozumieć nakreśloną sytuację.
Nauczyciel wyjaśnia treść tekstu, a następnie sprawdza zrozumienie, prosząc uczniów o wykonanie zadania do tekstu.
Nauczyciel wypisuje z tekstu zdania, w których został użyty czasownik piacere, wyjaśniając znaczenie i zasady użycia tego czasownika.
Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na towarzyszące czasownikowi piacere zaimki dopełnienia dalszego. Prezentuje ich formy i wyjaśnia różnice między akcentowanymi i nieakcentowanymi formami zaimków dopełnienia dalszego.
Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia nr 2 i 5 z sekcji Sprawdź się, upewniając się, że uczniowie zrozumieli omawiane zagadnienie gramatyczne.
Uczniowie rozpoczynają w parach pracę z grą interaktywną, której celem jest utrwalenie zaimków dopełnienia dalszego. Uczniowie starają się zebrać jak najwięcej punktów, aby przejść do kolejnego poziomu, a następnie ukończyć grę.
Faza podsumowująca:
Uczniowie, pracując w parach, przygotowują krótki dialog na temat swoich zainteresowań i pasji. Uczniowie powinni wykorzystać poznane na zajęciach struktury gramatyczne oraz słownictwo. Uczniowie prezentują wyniki pracy w parach na forum klasy.
Praca domowa:
W ramach pracy domowej uczniowie mogą zrealizować ćwiczenia z sekcji Sprawdź się, które nie zostały wykorzystane podczas zajęć.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do samodzielnej pracy ucznia w domu, na przykład w ramach przygotowania się do sprawdzianu z zaimków dopełnienia dalszego.
Multimedium może zostać również wykorzystane przy okazji realizacji innych tematów związanych z zainteresowaniami, w celu poszerzenia słownictwa.