Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Katarzyna Górniak
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Un incontro con l'arte – Spotkanie ze sztuką
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń przyswaja słownictwo związane z zabytkami.
Uczeń tworzy odpowiedzi na pytania dotyczące poznanych dzieł sztuki.
Uczeń potrafi stworzyć najwyższy względny stopień przymiotnika.
Uczeń łączy wyrazy tworząc spójne, logiczne zdania.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach poznane słownictwo.
Uczeń rozwija wrażliwość międzykulturową oraz kształtuje postawę ciekawości, szacunku i otwartości wobec innych kultur.
Strategie uczenia się:
asymilacyjna
praktyczna
Metody/techniki nauczania:
konstruktywizm
konektywizm
podejście komunikacyjne (zadaniowe)
metoda kognitywna
nauczanie wielozmysłowe
Formy zajęć:
praca w grupach
praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
komputer/ laptop/ smartfon z dostępem do internetu
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel prezentuje temat i wyjaśnia cele lekcji. Pyta uczniów, czy byli kiedyś we Włoszech i zwiedzali włoskie miasta wraz ze znajdującymi się tam zabytkami. Prosi uczniów, aby w miejscu na notatki wpisali najsłynniejsze dzieła sztuki lub zabytkowe miejsca, które kojarzą się im z Włochami.
Nauczyciel prosi wybranych uczniów, aby przeczytali swoje notatki.
Nauczyciel czyta na głos tekst źródłowy w celu prezentacji nowego materiału leksykalnego, a następnie prosi uczniów, aby samodzielnie przeczytali tekst.
Nauczyciel pyta uczniów, czy znają nazwiska artystów wymienionych w tekście.
Nauczyciel prezentuje fotografie przedstawiające Leonarda da Vinci oraz Michała Anioła. Może także krótko naświetlić uczniom kim byli i czym się zajmowali.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel prosi uczniów o samodzielne wykonanie zadań do tekstu źródłowego.
Następnie prosi uczniów o zapoznanie się z tekstem właściwym, dotyczącym tworzenia najwyższego względnego stopnia przymiotnika oraz użycia słowa tutto przed rzeczownikami. Pyta uczniów, czy informacje są dla nich zrozumiałe.
Przy pomocy zamieszczonego w materiale słownika nauczyciel wyjaśnia wszystkie nieznane przez uczniów słowa z tekstu źródłowego.
Następnie nauczyciel prosi uczniów, aby obejrzeli multimedium, którym jest mapa interaktywna. Prosi poszczególnych uczniów, aby wybrali jedno miejsce na mapie, przeczytali na głos zamieszczoną informację i spróbowali przetłumaczyć tekst na język polski.
Uczniowie samodzielnie wykonują zadania 1–3 do multimedium.
W międzyczasie nauczyciel prosi poszczególnych uczniów, aby spróbowali indywidualnie na głos wykonać zadanie 10.
Następnie, w zależności od warunków czasowych oraz indywidualnego tempa pracy, uczniowie samodzielnie wykonują poszczególne zadania interaktywne.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta uczniów, co najbardziej podobało im się w czasie lekcji.
Następnie prosi uczniów, aby wspólnie, cała grupą wykonali zadanie 1 z zestawu zadań.
Praca domowa:
Jako pracę domową nauczyciel może zlecić wykonanie pozostałych zadań interaktywnych. Można także poprosić chętnych uczniów o przygotowanie krótkiej prezentacji na temat życia i twórczości Leonarda da Vinci oraz Michała Anioła.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może przydzielić uczniom podane numery zabytków na mapie interaktywnej i poprosić ich, aby oprócz informacji znajdującej się w samym multimedium, szybko znaleźli w zasobach internetowych jakąś inną ciekawostkę o tym miejscu i przedstawili ją na forum klasy. Może być w języku polskim.