Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Abito in periferia - Mieszkam na przedmieściach
Grupa docelowa: III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń:
zna nazwy występujących w mieście obiektów;
rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące opisu przestrzeni miejskiej;
stosuje poznane struktury w celu formułowania zaproszenia oraz udzielenia informacji o adresie;
tworzy proste wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące opisu okolicy zamieszkania.
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, użycie słownictwa w kontekście;
strategie kognitywne - analiza danych językowych;
strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
strategie społeczne - współpraca w grupach;
strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody i techniki nauczania:
kognitywizm;
nauczanie hybrydowe;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
burza mózgów.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop lub tablet z dostępem do internetu/głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat i cele lekcji.
Nauczyciel pyta uczniów, gdzie mieszkają.
Nauczyciel pyta, czy lepiej mieszkać na wsi, w centrum miasta lub na obrzeżach miasta. Uczniowie rozmawiają o tym w parach. Podczas rozmowy uzasadniają swoje zdanie. Następnie prezentują swoje wybory na forum klasy.
Faza realizacyjna:
Uczniowie czytają dialog wprowadzający, aby odnaleźć informacje dotyczące miejsca zamieszkania Lorenza i Fabia.
Uczniowie czytają ponownie tekst i wykonują ćwiczenie typu prawda/fałsz.
Nauczyciel prosi o znalezienie w tekście wszystkich występujących w nim liczebników.
W celu powtórzenia liczebników nauczyciel może zaproponować uczniom wykonanie kilku prostych działań matematycznych lub poprosić uczniów o zadawanie sobie wzajemnie pytań, w odpowiedzi na które trzeba użyć liczebnika. W przypadku trudności z ułożeniem pytań nauczyciel może zasugerować pytania typu: A che ora…? Quanti anni hai/ha….? Quanti metri quadrati ha il tuo appartamento? Qual è il tuo numero di telefono? Qual è il tuo indirizzo? Quale autobus prendi per arrivare a scuola? Quanto costa...?
Nauczyciel przeprowadza burzę mózgów dotyczącą obiektów znajdujących się w mieście i ich przeznaczenia. Odpowiedzi uczniów zapisuje na tablicy.
Uczniowie zapoznają się z mapą interaktywną. Wskazują, jakie obiekty wymienione podczas burzy mózgów znajdują się na mapie oraz jakie inne miejsca się na niej pojawiły.
Uczniowie mogą wykonać ćwiczenia do multimedium lub, po powtórzeniu przyimków miejsca, opisać okolicę przedstawioną na mapie.
Faza podsumowująca:
Uczniowie losują karteczki z obiektami z mapy interaktywnej. Wyjaśniają, w jakim celu udajemy się do danego miejsca i opisują jego pozycję na mapie.
Uczniowie w parach opisują ustnie okolice swojego miejsca zamieszkania. Następnie kilka osób na forum klasy opowiada o okolicy, w której mieszka ich rozmówca.
Praca domowa:
Pracę domową mogą stanowić wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się (przede wszystkim zadania otwarte nr 7 i 8). Uczniowie mogą również w parach lub w grupach wykonać mapy swojej miejscowości, dzielnicy lub okolicy szkoły z podpisanymi obiektami, które się tam znajdują.
Materiały pomocnicze:
Przyimki miejsca - Il mio appartamentoIl mio appartamento
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Na podstawie multimedium uczniowie tworzą mapę swojej okolicy.
Mapę interaktywną można wykorzystać podczas lekcji dotyczącej opisywania drogi.
Na podstawie słownictwa z mapy interaktywnej uczniowie mogą zorganizować w klasie debatę na temat zalet i wad mieszkania w centrum miasta oraz na jego obrzeżach.