Scenariusz dla nauczyciela
Autorki: Agnieszka Woch, Katarzyna Kowalik, Justyna Groblińska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Fai le pulizie? – Robisz porządki?
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń nazywa podstawowe prace wykonywane w domu i związane z nimi przedmioty. Wymienia prace domowe i uzasadnia swoje upodobania.
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące prac wykonywanych w domu.
Uczeń tworzy proste wypowiedzi ustne dotyczące lubianych i nielubianych prac wykonywanych w domu.
Uczeń reaguje ustnie w sytuacjach komunikacyjnych dotyczących czynności wykonywanych w domu.
Uczeń odmienia czasowniki regularne oraz czasownik fare.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Uczeń rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Strategie uczenia się:
kognitywizm.
Metody/techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie hybrydowe.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach.
Środki dydaktyczne:
podczas lekcji w szkole: komputer z dostępem do internetu, głośniki, artykuły piśmiennicze;
podczas pracy indywidualnej: urządzenie multimedialne (telefon, tablet, komputer) z dostępem do internetu.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel pyta uczniów, jakie mają obowiązki w domu i czy biorą udział w cotygodniowych porządkach. Może zwrócić ich uwagę na fakt, że istnieją playlisty z muzyką do sprzątania i zapytać, czy znają jakieś włoskie piosenki, które by się sprawdziły podczas wykonywania prac w domu. Uczniowie wymieniają znane włoskie piosenki, a nauczyciel zapisuje ich tytuły na tablicy. Następnie prosi uczniów o przeczytanie tekstu z sekcji Przeczytaj i wypisanie wszystkich czasowników związanych z pracami w domu. Nauczyciel zwraca uwagę na ich formę i wyjaśnia, że włoskie czasowniki mają końcówki -are, -ere lub -ire.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjaśnia uczniom zasady odmiany czasowników regularnych 3 grup oraz nieregularnego czasownika fare. Zwraca uwagę, że akcent w trzeciej osobie liczby mnogiej czasowników pada na trzecią sylabę od końca. Można się posłużyć w tym celu przykładami i tabelami z sekcji Przeczytaj/posłuchaj.
Uczniowie wysłuchują nagrania (multimedium: plik audio).
Uczniowie zapoznają się z poleceniami do multimedium. Po ponownym wysłuchaniu nagrania wykonują trzy zadania.
W celu utrwalenia materiału uczeń powinien wykonać 8 ćwiczeń interaktywnych: jeszcze na lekcji lub w ramach pracy domowej.
Faza podsumowująca:
Nauczyciel pyta wybranych uczniów, jakie prace wykonują w domu.
Uczniowie pracują w parach i zadają sobie pytania dotyczące lubianych i nielubianych prac wykonywanych w domu.
Uczniowie na forum klasy opowiadają o lubianych i nielubianych przez kolegów czynnościach domowych.
Praca domowa:
Zadaniem uczniów jest wykonanie ćwiczeń interaktywnych numer 7 i numer 5.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może być wykorzystane do powtórzenia przez uczniów słownictwa po lekcji. Uczniowie, inspirując się plikiem audio, nagrywają krótkie filmiki z opisem tygodniowych porządków w ich domu.
Lekcję można przeprowadzić stacjonarnie lub zdalnie.