Scenariusz dla nauczyciela
Autorka: Joanna Jarczyńska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: Tutti a dieta... mediterranea! - Wszyscy na dietę... śródziemnomorską!
Grupa docelowa:
III etap edukacyjny, klasa I, poziom A1+
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie i tworzy proste pytania oraz wypowiedzi pisemne i ustne dotyczące zasad żywienia i produktów spożywczych, rozróżniając rejestr formalny i nieformalny.
Uczeń zna podstawowe słownictwo używane podczas rozmowy na temat odżywiania, ilości spożywanych produktów oraz stosowne do tego tematu struktury gramatyczne.
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności do realizacji własnych celów komunikacyjnych.
(zgodnie z taksonomią Blooma: 3, 4, 5, 6)
Cele motywacyjne:
Uczeń:
aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się;
rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne;
wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i słownictwo;
rozumie przydatność języka nowożytnego do realizacji celów komunikacyjnych;
dokonuje samooceny umiejętności językowych.
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe – powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego w nowym kontekście (zasady zdrowego odżywiania się);
strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, analizowanie danych języka obcego;
strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia wyrazów;
strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia;
strategie afektywne – podejmowanie ryzyka, akceptacja błędów.
Metody i techniki nauczania:
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe;
eklektyzm;
nauczanie polisensoryczne/wielozmysłowe;
zintegrowane nauczanie językowo–przedmiotowe;
nauczanie zdalne i hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer/laptop/smartfon z dostępem do internetu;
materiały piśmiennicze;
głośniki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
W fazie wprowadzającej nauczyciel prosi uczniów, aby wybrali 10 produktów spożywczych i podzielili je na trzy grupy: produkty podstawowe, produkty często spożywane oraz produkty rzadko pojawiające się w kuchni włoskiej. Ćwiczenie można przeprowadzić z całą grupą, na zasadzie burzy mózgów lub podzielić ją na mniejsze grupy lub pary. Po sprawdzeniu i ewentualnej dyskusji można zapisać odpowiedzi na tablicy, w celu późniejszego porównania odpowiedzi z treścią tekstu źródłowego. Następnie nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z piramidą produktów diety śródziemnomorskiej i porównanie jej z własnymi odpowiedziami.
Faza realizacyjna:
W tej fazie nauczyciel prosi uczniów o zapoznanie się z całym artykułem i wykonanie pierwszego polecenia do tekstu źródłowego. Po sprawdzeniu ćwiczenia i wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości związanych z tekstem, nauczyciel prosi o wykonanie polecenia trzeciego. Po jego sprawdzeniu należy zwrócić uwagę uczniów na zawarte w nim określenia ilości (molto, poco). Następnie nauczyciel przechodzi do omówienia gramatyki zawartej w tekście właściwym, a w kolejnym kroku zachęca uczniów do wysłuchania pliku audio i wykonania pierwszego oraz drugiego ćwiczenia do ww. multimedium. Po ich sprawdzeniu i wyjaśnieniu słownictwa użytego w nagranym wywiadzie, uczniowie będą gotowi do wykonania ćwiczeń od 2 - 5 z sekcji Sprawdź się, poświęconych gramatyce. Kolejnym krokiem nauczyciela będzie przypomnienie zasad tworzenia formy grzecznościowej. W tym celu poleci on uczniom wykonać ćwiczenie trzecie do multimedium.
Faza podsumowująca:
Faza podsumowująca zawiera serię ćwiczeń komunikacyjnych z sekcji Sprawdź się: w ćwiczeniu szóstym uczniowie przekształcają pytania na formę grzecznościową, a następnie – w ćwiczeniu siódmym i ósmym wykorzystują całą poznaną wiedzę do uzyskiwania, udzielania i przekształcania informacji. W przypadku braku czasu, nauczyciel może również zadać jako pracę domową ćwiczenie ósme. W tym wypadku należy jednak zmodyfikować treść polecenia: uczeń może zadać pytania dowolnym osobom (członkom rodziny, przyjaciołom lub dalszym znajomym).
Praca domowa:
Praca domowa to ćwiczenia nakłaniające uczniów do ponownego przeczytania tekstu źródłowego (ćwiczenie drugie i czwarte) oraz multimedium (polecenie pierwsze).
Materiały pomocnicze:
W miarę możliwości technicznych, do realizacji fazy wprowadzającej można użyć pustej piramidy żywnościowej (w formie papierowej lub multimedialnej) i poprosić uczniów o wpisanie w nią wybranych 10 produktów spożywczych. Produkty mogą zostać zasugerowane przez nauczyciela i podane w formie słownej i/lub graficznej.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Nauczyciel może wykorzystać multimedium podczas wszelkich innych zajęć poświęconych żywności, zdrowiu oraz stylom życia.