Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Damian Rogala
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: La descrizione di una persona – Opis osoby
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Cele operacyjne:
Uczeń zna przymiotniki służące do opisu wyglądu zewnętrznego i charakteru.
Uczeń rozumie proste wypowiedzi ustne i pisemne dotyczące opisu osób.
Uczeń stosuje poznane słownictwo do opisu osób.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury i słownictwo.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe - użycie obrazu i dźwięku, grupowanie pojęć, użycie słownictwa w kontekście;
Strategie kognitywne - analiza danych językowych;
Strategie metakognitywne - utrwalenie i łączenie nowych informacji z już znanymi;
Strategie społeczne - współpraca w grupach;
Strategie kompensacyjne - odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Metody/techniki nauczania:
kognitywizm;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
gamifikacja;
burza mózgów.
Formy zajęć:
praca indywidualna;
praca w parach;
praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu;
głośniki lub słuchawki.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji.
Nauczyciel prosi uczniów o podanie skojarzeń z terminami „l’aspetto fisico” oraz „il carattere”. Nauczyciel lub uczniowie zapisują proponowane skojarzenia na tablicy w formie mapy myśli.
Nauczyciel upewnia się, czy słownictwo z mapy myśli jest zrozumiałe dla wszystkich. W celu wyjaśnienia niezrozumiałych dla niektórych wyrażeń może poprosić chętnych uczniów o wskazanie, kto w klasie lub ze znanych postaci odznacza się daną cechą wyglądu lub charakteru.
Faza realizacyjna:
Nauczyciel wyjaśnia, o czym uczniowie przeczytają w mailu Tomka. Może poprosić o podkreślenie różnymi kolorami wyrażeń dotyczących wyglądu i charakteru. Uczniowie czytają tekst. W celu weryfikacji zrozumienia dopasowują postaci z maila do ilustracji.
Nauczyciel omawia nowe dla uczniów wyrażenia związane z opisem osób oraz wprowadza nowe słownictwo przy pomocy ilustracji z tekstu właściwego.
Uczniowie pracują w parach. Korzystając ze schematu opisują się wzajemnie.
Uczniowie grają we wszystkie lub wybrane przez nauczyciela lub wspólnie gry z karty zadań interaktywnych (zależnie od czasu do dyspozycji). Uczniowie mogą zagrać w grupach.
Faza podsumowująca:
Utrwalenie materiału odbywa się poprzez wykonanie przez uczniów wybranych ćwiczeń z sekcji Sprawdź się.
W ostatniej części lekcji chętni uczniowie opisują na forum wybraną osobę z klasy. Pozostali uczniowie na podstawie opisu starają się odgadnąć, o kogo chodzi.
Praca domowa:
Wybrane ćwiczenia z sekcji Sprawdź się. W szczególności ćwiczenia nr 5, 6, 7 oraz jedno z ćwiczeń otwartych (8, 9).
Materiały pomocnicze:
Lui è bruno. Lei ha gli occhi bluLui è bruno. Lei ha gli occhi blu
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Multimedium może stanowić pracę domową służącą do utrwalenia materiału leksykalnego.
Minigry „Chi è?” i „Il domino dei contrari” można wydrukować w kilku egzemplarzach, tak aby uczniowie mogli zagrać w grupach w czasie lekcji lub na kolejnej lekcji, w celu powtórzenia materiału.