Scenariusz dla nauczyciela
Autor: Piotr Kowalski, Dominika Kobylska
Przedmiot: Język włoski
Temat zajęć: In un ufficio postale - W urzędzie pocztowym
Grupa docelowa:
II etap edukacyjny, klasa VIII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
kompetencje w zakresie wielojęzyczności;
kompetencje cyfrowe;
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej;
kompetencje obywatelskie.
Cele operacyjne:
Uczeń zna słownictwo związane z urzędami pocztowymi i podstawowymi usługami pocztowymi takimi jak listy, paczki i przekazy.
Uczeń stosuje w wypowiedziach w języku włoskim podstawowe zwroty grzecznościowe.
Uczeń rozpoznaje ze słuchu, zapisuje słownie i prawidłowo wymawia liczebniki składające się na ceny produktów i usług.
Uczeń tworzy krótkie wiadomości w języku włoskim, mogące znaleźć się na kartce pocztowej.
Uczeń zna podstawowe zasady funkcjonowania usług pocztowych we Włoszech i potrafi z nich korzystać.
Uczeń prawidłowo adresuje list, zapisując adres w języku włoskim.
Cele motywacyjne:
Uczeń aktywnie uczestniczy w procesie uczenia się.
Uczeń dokonuje samooceny umiejętności językowych, rozwija kompetencje językowe i komunikacyjne.
Uczeń wykorzystuje w naturalnych sytuacjach językowych poznane struktury gramatyczne i leksykalne.
Strategie uczenia się:
Strategie pamięciowe – użycie obrazu i dźwięku, tworzenie skojarzeń myślowych, umiejscowienie nowych słów w kontekście, systematyczne powtarzanie i utrwalanie poznanego materiału językowego.
Strategie kognitywne – tworzenie różnych kombinacji zdań, odbieranie i wysyłanie informacji.
Strategie kompensacyjne – odgadywanie znaczenia tekstów słuchanych i czytanych.
Strategie metakognitywne – centralizowanie procesu uczenia.
Strategie afektywne – podejmowanie ryzyka.
Metody i techniki nauczania:
konstruktywizm;
kognitywizm;
podejście humanistyczne;
podejście komunikacyjne (luka informacyjna, podejście zadaniowe);
nauczanie hybrydowe.
Formy pracy:
praca indywidualna;
praca w grupie.
Środki dydaktyczne:
komputer, laptop lub tablet z dostępem do internetu, rzutnik lub tablica multimedialna, głośniki lub słuchawki;
materiały piśmiennicze.
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wyjaśnia temat lekcji oraz jej cele i krótko zapowiada jej przebieg. Następnie pyta uczniów o ich doświadczenia dotyczące korzystania ze wszelkiego rodzaju usług pocztowych, zarówno jako odbiorcy, jak i nadawcy. Można w tym momencie zapytać uczniów, czy wiedzą, z czego powinien się składać adres na dowolnej przesyłce pocztowej oraz paczce, czym różni się przesyłka priorytetowa od zwykłej (ekonomicznej) itd. Później należy przejść do pracy z tekstem pt. In un ufficio postale (czytanie lub odsłuchanie), wyjaśniając uprzednio zaistniałą w nim sytuację komunikacyjną. Do tekstu załączono jedno zadanie mające sprawdzić zaznajomienie się uczniów z treścią tekstu.
Faza realizacyjna:
Po omówieniu tekstu pt. In un ufficio postale i przed przystąpieniem do pracy z multimedium, należy przejść do informacji zawartych w następnej sekcji materiału, która stanowi przewodnik po korzystaniu z włoskich placówek pocztowych. Zawarto tu listę podstawowego słownictwa przydatnego na poczcie oraz przypomnienie informacji dotyczących prawidłowego wymawiania liczebników, przy pomocy których podaje się ceny, oraz stosowania podstawowych zwrotów grzecznościowych. Następnie należy przejść do pracy z multimedium. Jest to katalog interaktywny, na który składa się dziesięć zdjęć/ilustracji. Jeżeli uczniowie dysponują indywidualnymi urządzeniami, można zostawić im kilkanaście minut na samodzielne zapoznanie się z zawartymi na ilustracjach informacjami dotyczącymi słownictwa i funkcjonowania usług pocztowych. Jeśli jest to niemożliwe, należy omawiać po kolei każdą ilustrację i każdy zawarty na niej punkt informacyjny. W kolejnym etapie lekcji nauczyciel proponuje przejście do zestawu zadań interaktywnych, z których pierwsze trzy dotyczą informacji zawartych w multimedium, a następne osiem stanowi część podsumowania całego e‑materiału.
Faza podsumowująca:
Celem podsumowania pracy z e‑materiałem w klasie można rozdać uczniom puste blankiety pocztowe takie jak potwierdzenia nadania, listy przewozowe, nalepki adresowe, potwierdzenia odbioru (dostępne w internecie) i poprosić o prawidłowe wypełnienie danych druków. Oprócz tego, aby utrwalić prawidłową wymowę cen po włosku, można uczniom rozdać karteczki z napisanymi na nich cenami, koniecznie „niepełnymi”, tzn. z eurocentami. Uczniowie pracują w parach i odczytują ceny w języku włoskim, wzajemnie się kontrolując. Aby powtórzyć poznane struktury i słownictwo, można zadać uczniom przygotowanie odegrania scenek w urzędzie pocztowym: jedna osoba pracuje w okienku, druga przychodzi załatwić określoną sprawę (wysłać list, paczkę, przekaz itd.).
Praca domowa:
Jako pisemną pracę domową można zadać napisanie listu do przyjaciela/przyjaciółki z innego kraju, włożenie go do koperty i prawidłowe zaadresowanie. Oprócz tego, jako pracę domową można traktować następujące ćwiczenia z zestawu ćwiczeń interaktywnych: 2, 5, 6, 7.
Materiały pomocnicze:
Niewypełnione druki pocztowe takie jak potwierdzenia nadania, listy przewozowe, nalepki adresowe, potwierdzenia odbioru (dostępne w internecie). Karteczki z napisanymi na nich cenami, koniecznie „niepełnymi”, tzn. z eurocentami.
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Przed przystąpieniem do pracy z multimedium można polecić uczniom przygotowanie zestawienia słownictwa związanego z usługami pocztowymi. Następnie, nie klikając na poszczególne punkty w katalogu interaktywnych, uczniowie starają się dopasować przygotowane wcześniej słówka do ilustracji.